Knižní, filmové a herní recenze

Metro 2033: Redux

26. ledna 2016 v 17:35 | Nister |  Hráli jsme na PS4


Datum vydání: 16. března 2010
Vydavatel: Volition Inc, Deep Silver
Vývojář: 4A Games

Moskva v troskách a děsivá atmosféra tunelů


Metro 2033: Redux je spojení her Metro 2033: The Last Refuge a Metro 2033: Last Light. Hra se řídí knižní předlohou Metro 2033 ruského spisovatele Dmitrije Glukhovského.

Svět postihla apokalypsa. Příběh se odehrává 20 let od atomového neštěstí v Moskvě, kdy nebezpečná radiace vyhnala člověka z povrchu zemského. Přeživší se uchýlili do tunelů moskevského metra, kde si v jednotlivých stanicích zbudovali něco jako ,,města". Na povrchu je velká radiace, takže nikdo nemůže zpět nahoru, příroda zmutovala, ze zvířat se vyvinuli zmutované krvelačné bestie. Moskva je v troskách.

Ve hře ovládáte dvacetiletého mladíka Arťoma, který žije společně se svým strýcem Sašou ve stanici VDNCh na žluté trase. Saša (neboli Suchoj) není pravým strýcem Arťoma, vzal si ho pod svá křídla, jako malé dítě, jeho matka mu ho předala, když na jejich starou trasu zaútočí zmutované krysy, aby ho zachránil a vzal ho s sebou pryč. Od té doby s ním Arťom zůstal, matku už nikdy neviděl.

Na začátku Vás příběh hned takzvaně ,,vyplivne" do akce. V roli mladíka Arťoma se ocitáte na žebříku a lezete s plukovníkem Millerem (v knize je však pojmenován Mělnik) na povrch, kde Vás jak jistě tušíte nečeká nic hezkého. Tahle hra je hlavně o metru, tak proč se hned na začátku nepodívat té největší hrůze přímo do očí? Nahoře to totiž není vůbec pěkné, o čem se přesvědčíme hned za pár okamžiků.
Nutno říci, že zpustošená Moskva plná krvelačných monster vypadá úchvatně. Rozpadlé a opuštěné budovy, auta, vše vypadá reálně. Ponurá atmosféra Vás vtáhne a nepustí. Na každém kroku, ať už v metru nebo na povrchu na Vás číhá nebezpečí. Hrát tuhle hru ve 3 ráno je prostě nejlepší čas, jelikož pak na Vás tunely působí ještě děsivěji. Přiznáme se, že i nám běhal často mráz po zádech.
Všude můžete narazit na zmutované příšery, některé dokonce okřídlené. Proto si na povrchu dávejte velký pozor a krčte se. Ale nepředbíhejme..Arťom se probouzí ve své stanici VDNCh 8 dní před výšlapem na povrch s plukovníkem Millerem, tudíž se hra vrací v čase zpět. Jak již jsme psali Arťomovi je 20 let. Do svých 20ti let žij relativně v klidném rozpoložení v tunelech metra. Avšak do tunelů začalo pronikat čím dál tím více nestvůr, a tak již ani zde není pro přeživší bezpečno. Stanice VDNCh je poslední stanicí žluté trasy, které je obydlená. Stanice za ní - Botanická zahrada je dávno zasypána.
Arťomův vzor je místní lovec a pěšák tunelů Hunter, který se vydává do tunelů sám na vlastní pěst a bojuje proti nepříteli. Tomu také Arťom slíbí, že se vydá na cestu se vzkazem do Polis (společenství nejbohatších stanic) a předá jeho poselství dále. Hunter věří tomu, že Arťom je vyvolený.

Arťoma na cestě tunely metra nebo nahoře na povrchu v troskách Moskvy čeká nejen plno příšer a děsu, ale také ho budou ve hře provázet i parťáci. Jako například Miller, zlodějíček Bourbon, komunista Pavel nebo Chán.
Můžete postupovat buď tichou cestou nebo se prostřílet přes nepřátele. Dávejte si však pozor na munici, jelikož jí v metru obtížně získáte. Munice je málo.


Probijte se k naději na lepší zítřky


Máte k dispozici 2 typy patron. Obyčejné patrony a speciální vojenské patrony, které slouží v metru jako platidlo. Za speciální patrony si v jednotlivých staničních městech můžete u překupníků koupit zbraně, munici, filtry do plynových masek, vrhací nože, lékárničky či granáty.
Na zbraně si také můžete nechat namontovat různá vylepšení - od mířidel přes tlumiče až po rozšíření zásobníku.
Na povrchu je zapotřebí si hlídat na hodinkách, která má Arťom na ruce, čas, který Vám zbývá do vypršení právě používaného filtru. Jakmile Vám začnou hodinky pípat, je zapotřebí filtr vyměnit za nový. Jeden filtr vydrží 5 minut.
A jelikož je každému jasné, že filtrů je ve hře taky poskrovnu, musíte se po povrchu pohybovat rychle a nikde se zbytečně dlouho nezdržovat. Dávejte si pozor i na plynovou masku, která se Vám při soubojích může rozbít.
Máte k dispozici širokou škálu zbraní - pistole, pušky, brokovnice a samopaly. Samozřejmě taky granáty, hořlavé granáty a dýmovnice.
Musíte si také ručně dobíjet za pomoci přístroje svou baterku, což působí příjemně reálně, a když k tomu přidáte možnost si ručně otřít zablácenou, zakrvácenou nebo mokrou masku, je to prostě bomba!

Příběh podle Glukhovského je podtrhnut hrou, která se za nic nemusí stydět. Vše do sebe krásně zapadá a hráče nenechá nikdy oddechnout, pořád se něco děje! Tolik krátkého představení hry, kterou si musíte prostě zažít, nemá cenu se o ní zbytečně rozepisovat. Metro prostě má vše, co má kvalitní singleplayerová střílečka mít!

Klady:


+ příběh
+ děsivá až hororová atmosféra
+ grafické zpracování hry
+ rozmanitost jednotlivých stanic
+ pojetí rozpadlé Moskvy
+ soundtrack

Zápory:


- mezery v příběhu
- občasné bugy

Hodnocení:


Herní Svět PS4 hodnotí: 90%

Ostatní hodnocení:


Games.tiscali.cz: 90%
Eurogamer: 80%
Hrej.cz: 90%
Zing.cz: 100%

Trailer ke hře: 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama