Knižní, filmové a herní recenze

Until Dawn

26. prosince 2015 v 17:11 | Nister |  Hráli jsme na PS4

Datum vydání: 26. srpna 2015
Vydavatel: Sony Computer Entertainment
Vývojáři: Supermassive Games

Představte si, že jedete s partou kamarádů v zimě na chatu v horách. Tenhle trip naznačuje jednu velkou pařbu, sexuální orgie, hektolitry alkoholu a plno zábavy a zážitků. Všichni jsou samozřejmě natěšení a tenhle víkend bude prostě vyvrcholením roku! Bez rodičů, bez školy a hlavně bez zábran. Jenže co když se všechno zvrtne a pobyt v horách se stane pro partu mladých teenagerů noční můrou..?

Zní to jako popis nějakého béčkového hororového filmu, ale tahle hra jde mnohem víc do hloubky, než byste čekali.
Takže popořádku..

Hra začíná popisem událostí rok zpátky, kdy se tato parta sešla na stejné chatě, jenže pubertální zábava se změnila rychle ve velkou tragédii, při níž zahynuli 2 osoby. Ale popořádku. Všichni jsme si někdy z někoho prostě vystřelili, pranky jsou oblíbenou zábavou dnešní generace a vše se hlavně musí udát před co nejvíce lidmi a hlavně se to musí všechno natočit, jinak to nemá žádný smysl! No a přesně tohle se událo i tady. Bezhlavě zamilované děvče obdrželo psaní od chlapce, který se jí líbil, že se sejdou v jednom z pokojů o samotě. Partička ostatních se samozřejmě ukryje v pokoji pod postel, aby vše měla z první ruky, kamera je připravena. Naivnii dívka vstoupí do pokoje a po krátké plaché konverzaci se rozhodne, že půjde rovnou na věc a rozepíná si před frajerem blůzku. Za její přímočarost tleskáme! Jenže, ostatní to pobaví, začnou se smát, prozradí tak svůj úkryt a začíná výměna názorů, na jedné straně ,,Vy jste fakt ubohý!" a na druhé ,,Byl to jenom prank, jenom sranda!". Kdo by ale čekal, že se zostuzená slečna rozhodne v noci při vánici vyběhnout ven z chaty neznámo kam do lesů? No, kroutíme hlavami. Nás by ven v tomhle nikdo nedostal, ani kdyby ten prank vysílali v celostátní televizi!


Ještě lepší je, když se celá parta vyníků zmůže jen na očumování před chatou a otázky typu ,,Kam šla?", nikdo se nemá k tomu, že by jí šli třeba hledat, nebo si jí jít udobřit. Prostě si v tý tmě, zimě a vánici dělej co chceš, když se urážíš! Jediný, kdo se za ní rozeběhne do lesů je její dvojče-sestra, aneb přichází další moment, kdy je mi jasný, že tohle bude hodně zlý. Jedna holka je někde bůhví kde v noci v lese sama a druhá holka běží do lesa (taky sama) jí hledat. Vypadá to na celkem brzký ámen pro obě. Samozřejmě jí máte v moci Vy, takže si můžete zvolit, kterou cestou se vydá. Po chvilkovém bloudění lesem a volání nás to zavede k sestře, která promrzlá klečí ve sněhu, dáme jí gentlewomansky bundu a pak se strhne zběsilý útěk lesem, protože tam někdo je a pronásleduje nás. Celá honička končí tím, že dívky narazí na sráz, kde není možnost pokračovat, pod nimi je jen obrovská propast, ale času není nazbyt, nikdo se přece nechce nechat zabít nějakým psychopatem a tak se holky rozhodnou zkusit to dolů. Jedna se drží kořenu ve srázu, druhou drží za ruku a nad hlavami se jim objeví maskovaný muž, který k nim natahuje ruku. I nyní máte možnost volby, buď pustíte sestru dolů a nebo se pustíte Vy a tím pádem spadnete obě. Je to jedno, protože stejně spadnete obě a je s Váma ámen.


Vypadá to jako konec, ale je to teprve začátek. Po roce se totiž tahle vypečená partička vrací ,,na místo činu". Kdo by se tam sakra chtěl vrátit, když dvě Vaše kamarádky zmizí beze stopy v lese? Tohle smrdí dalším průserem.
Tak se povedená partička opět sejde na místě zvaném Blackwood Pines poblíž Blackwood Mountains v Alběrtě, Kanada. Chata patří jednomu z nich, Joshovi, který je náhodou bratrem mrtvých dvojčat - Hannah a Beth. Nutno ještě podotknout, že prank byl spáchán na Hannah. Všichni se postupně sjíždějí k chatě a jednotlivé postavy jsou nám představovány krátkým popisem jejich vlastností a vztahů k dalším postavám. Je jich celkem 8.

Tahle hra nás bavila především proto, že máte pokaždé svobodnou možnost volby, ať už je jedná o rozhodnutí, jestli po cestě půjdete doleva, dopravda, zkratkou, podél hlavní cesty, jestli skočíte, budete šplhat, při dialozích s ostatními postavami máte možnost volby, jak budete komunikovat atd. Všechno zásadně ovlivňuje děj a hlavně vede k tomu, zda daná postava přežije či nikoliv.

Nejdříve si představíme sestry Washingtonovi, které rok před tím, než se naše parta znovu vrátí na horskou chatu, zahynuly.

HANNAH je jedinou postavou, za kterou v příběhu nemůžeme hrát. Hannah je starší sestrou Beth, ze sourozenců je prostřední, nejstarší je bratr Josh. Devatenáctiletá černovláska s brýlemi a tetováním motýla na rameni je bezhlavě zamilovaná do Mikea, což se jí stane osudným, jelikož její kamarádi si z ní vystřelí a ona zostuzená utíká do lesa, kam jí následuje její sestra Beth, která se jí jediná vydá hledat. Obě v lese zahynou pádem z útesu.

BETH je hratelnou postavou, na chvíli nám jí hra dovolí ovládat, když se vydáme na začátku příběhu (o rok dříve) hledat její sestru do lesa. Beth je osmnácitletá tmavovláska, která se o svou sestru stará, vyběhne za ní jako jediná a hledá jí. To se jí stane však osudným. Obou postavám propůjčila hlas i tvář Ella Lentini.

Hannah ani Beth se na základě jakýchkoli rozhodnutí jako jediné nedají ve hře zachránit, i když máte při ovládání Beth taktéž možnosti volby. Umřít zkrátka musí, protože od této tragické události se pak odvíjí celý příběh.První nám je představena sympatická devatenáctiletá blondýnka SAM. Její 3 hlavní vlastnosti jsou: pilná, ohleduplná a dobrodružná. Sam je přátelská, zajímá se o pocity druhých, nemá ráda konflikty a násilní a je sama sebou, ale když jde o život, je schopná bojovat o život do posledního dechu. Má ráda zvířata a chtěla by se stát ochránkyní přírody. Jako jediná se zastane Hannah a ostatním vmete do obličeje, že jsou totální blbci, že na ní spáchali trapný prank. Ve hře má nejblíže zpočátku k Hannah, byly nejlepší kamarády, poté k jejímu bratru Joshovi. Hlas i tvář jí ve hře propůjčila herečka Hayden Penettiere.


Jako druhý je nám ve hře představen devatenáctiletý špinavý blonďák CHRIS. Jeho 3 hlavní vlastnosti jsou: metodický, ochranářský a vtipný. Chris je přátelský, má smysl pro humor a rád si střílí z ostatních, má pro strach uděláno a nevěři na nadpřirozeno. Je závislý na svém telefonu a připojení k internetu. Chtěl by se stát vývojářem aplikací na telefony. Ve hře se projeví jeho ochranářství, stará se o bezpečí ostatních. Chris se jako jeden z mála nezúčastnil pranku na Hannah minulý rok, protože to přehnal s pitím a usnul na kuchyňské lince. Nejblíže má k Ashley, do které je zamilovaný. Tvář a hlas mu propůjčil herec Noah Fleiss.


Třetí postavou je osmnáctiletá blondýnka JESSICA. Její 3 hlavní vlastnosti jsou: sebevědomá, důvěřivá a neuctivá. Jess je provokativní, drzá a jejím snem je stát se modelkou. V dětství se věnovala baletu, poté chtěla být roztleskávačkou. Nechybí na žádné party. Většinou je bezstarostná, koketní, hravá a ostatním dává ráda různé přezdívky. Je to prototyp mrchy. Minulý rok si asi nejvíc užila prank spáchaný na Hannah, protože to byla ona, kdo se začal jako první smát a vše prozradil. Nejblíže má k Mikeovi, se kterým chodí. Tvář a hlas jí propůjčila herečka Meaghan Martin.


Čtvrtým do party je devatenáctiletý frajírek MIKE. Jeho 3 hlavní vlastnosti jsou: inteligentní, odhodlaný a přesvědčivý. Je to muž činu. Když se jedná o něco důležitého nebo nebezpečného, jde dobrovolně jako první a nebo předkládá své návrhy. Má rád pozornost, rád je středem dění a je narcistický. Točí se kolem žen, i když může působit, že nemá rád závazky. Jeho vztah k ženám může působit v kruhu přátel problémy. Ve hře má nejblíže k Emily a Jessice. Emily je jeho bývalá přítelkyně, zdá se, že mezi nimi to tak úplně není vyřešené, ale nyní chodí s Jessicou. Co se týče pranku na Hannah, tak Mike je v hlavní roli, kdy vyláká Hannah do pokoje a pobídne jí k tomu, aby si začala rozepínat halenku, pak všichni vyskočí z úkrytů a natáčejí si jí a smějou se jí. Tvář a hlas mu propůjčil herec Brett Dalton.


Pátou postavou je devatenáctiletá černovláska EMILY. Její 3 hlavní vlastnosti jsou: inteligentní, vynalézavá a přesvědčivá. Má ostrý jazyk, umí být jízlivá, má ráda, když je po jejím. Musí mít vždy pravdu. Zajímá se o módu a chtěla by psát články o ní v módním časopisu. Její slabá stránka se ukáže v nebezpečí, jelikož propadá strachu a má potřebu být chráněna, dokonce i za cenu životů ostatních, záleží jí především na jejím životě. To se hodně ukazuje v jejím vztahu s Mattem, se kterým chodí, chce být od něj chráněna a dokáže ho dost urážet. Jak sama tvrdí ,,Emily má vždycky pravdu, na ničem jiném nezáleží, protože Emily má vždycky pravdu". Před rokem při pranku na Hannah je Emily jednou z nejvíce zapojených, dá se říct, že si to užívá, jelikož s Jessicou se tomu nejvíc směje. Jejím bývalým přítelem je Mike, teď chodí s Mattem, ke kterému se však moc hezky nechová. Tvář a hlas jí propůjčila Nichole Bloom.


Šestým do party je osmnáctiletý afroameričan MATT. Jeho 3 hlavní vlastnosti jsou: motivovaný, ambiciózní a atletický. Má obrovské srdce, je to dobrý kluk. Matt je výborným sportovcem, ve škole už mu to tak dobře nejde, doufá ve stipendium. Ve vztahu s Emily je až moc loajální, nechá se sebou zametat a urážet se, může se zdát, že tenhle vztah je spíš jednostranný, jelikož to působí, že Matt je jen Emily hračka. Matt není příliš odvážný, ale postupem hry se ukazuje, že když ho někdo s kamarádů potřebuje, dokáže mu pomoci. Tvář a hlas mu propůjčil Jordan Fisher.


Sedmým hrdinou příběhu je dvacetiletý JOSH. Jeho 3 hlavní vlastnosti jsou: přemýšlivý, milující a komplexní. Josh je starším bratrem Hannah a Beth, které minulý rok zemřeli. Mezi přáteli působí jako vtipálek, nicméně se dozvídáme, že od 11 let trpí duševní poruchou a není psychicky vyrovnaný a dokonce bere antidepresiva, obzvláště po smrti sester na tom není dobře, i když se s tím snaží vyrovnat, jeho deprese se zhoršily. Chtěl by jít v otcových stopách a stát se filmovým producentem, často také používá fráze z filmů. Minulý rok při pranku na jeho sestru Hannah byl společně s Chrisem opilý a spal v kuchyni. Ve hře má nejblíže k Chrisovi a Sam. Tvář a hlas mu propůjčil Rami Malek.


Osmou a poslední postavou z party je osmnáctiletá zrzka ASHLEY. Její 3 hlavní vlastnosti jsou: akademická, zvídavá a přímá. Miluje knihy, nesnáší horory. Je přátelská, veselá a je ráda ve společnosti svých kamarádů. Hodně se bojí, protože má velkou představivost. Naproti ostatním je zdvořilá a nemluví sprostě. Minulý rok při pranku se přímo neúčastní, je jen divákem události. Nejblíže ve hře má k Chrisovi, do kterého je zamilovaná. Tvář a hlas jí propůjčila Galadriel Stineman.


Zpátky k možnostem volby. Postupně si zahrajete za všech 8 postav a díky tomu, jak a kam postavu směřujete, určíte jí osudově, zda zemře či ne. Je to jenom na Vás, ale upozorňujeme, že nikdy nevíte dopředu, jestli právě tato rozhodnutí vedou správnou cestou, takže ani když se Vám na první rozmysl něco zdá správné, nemusí to tak být. A v tom tkví kouzlo téhle hry, protože si jí můžete zahrát znovu a znovu a pokaždé postavy směřovat jiným směrem a tím pádem Vám na konci hry můžou přežít zase úplně jiné postavy. Nutno říci, že ve hře Vám můžou na základě špatných rozhodnutí umřít všechny postavy, nebo dokonce na základě správných rozhodnutí můžete dojít do konce se všemi postavami živými! Ano, je to možné! Takže se snažte! Může se také stát, že do finále dojdete jen například se 3 přeživšími, ostatní Vám umřou. To je na té hře nesmírně zajímavé a nutí Vás to hrát hru znovu, abyste pokaždé dosáhli toho, že jich zachráníte víc!


Díky tomu je ve hře více dějových linek a více alternativních konců. Ale pozor, nejde tady jen o to ovládat jednotlivé postavy, vybírat směr konverzací a určovat kam se postava vydá. Jde tu i o to, že ve hře máte plno předmětů, které je potřeba objevit, jelikož jsou do takzvané ,,důkazy, vodítka", která se Vám pak ukazují v herním menu. Další důležitou věcí, která Vám může ve hře výrazně pomoci při rozhodování jsou TOTEMY. Totemy jsou ve hře různé, najdete je kdekoliv na zemi. Tyto totemy, když je seberete a otočíte přední stranou k sobě Vám formou ,,vidiny" ukáží budoucí důležitou událost, tzn. ukáže Vám třeba smrt určité postavy nebo Vás popostrčí v tom, jak se máte příště rozhodnout, aby to bylo správné a nemělo to pro Vás fatální důsledky nebo například Vám ukáže, kde můžete čekat nebezpečí.

Totemů jsou ve hře různé druhy a to:

ČERNÝ - černý totem je ze všechn nejhorší, jelikož ukazuje SMRT. Ten, kdo najde tzv. Death Totem Vám ukáže vidinu toho, jaká je ve hře možnost smrti dané postavy, která totem našla. Neznamená to však, že nutně tato postava, když s ní najdete totem smrti, musí umřít, protože pořád jde pak jen a jen o Vaše rozhodntí, abyste smrti zabránili.

ČERVENÝ - červený totem je druhý nejhorší, ukazuje vám NEBEZPEČÍ. Danger totem se Vás spíše snaží varovat před nadcházejícími události v příběhu, kdy Vám hrozí velké nebezpečí. Neukazuje jen osud postavy, kterou právě ovládáte, ale může Vám ve vidině ukázat kteroukoli jinou postavu, které hrozí nebezpečí. Znamená to, že si budete muset v daný okamžit dávat velký pozor.

HNĚDÝ - hnědý totem ukazuje POTENCIÁLNÍ ZTRÁTU PŘÍTELE. Loss totem Vám ukáže ve vidině smrt nějakého z Vašich přátel. Samozřejmě nemalujte čerta na zeď, opět je vše na Vašich krocích ve hře.

ŽLUTÝ - žlutý totem VIDINA BUDOUCÍCH UDÁLOSTÍ. Guidance totem Vám ukazuje následující události ve hře. Nemusí to být nutně předzvěst něčeho zlého, spíš jen nápověda dalších kroků, které je dobré udělat.

BÍLÝ - bílý totem ŠTĚSTÍ. Fortune totem Vám ukáže šťastná rozhodnutí.

Pokud se Vám podaří ve hře nasbírat všechny totemy, odkryje se Vám v menu pod totemy záhadné video.


Ve herním menu máte také u postavy, kterou ovládáte zobrazeny její vlastnosti a vztahy k ostatním postavám ve hře, které se na základě Vašich rozhodnutí ve hře neustále mění. To znamená, že si můžete zlepšit vztah s každou postavou, ale také zhoršit.


Co se nám taky líbilo bylo, že mezi jednotlivými kapitolami probíhá něco jako sezení u psychiatra. Psychiatr Dr. Hill, kterého ztvárnil herec Peter Stormare, Vám také pokládá plno otázek, kde se můžete rozhodnout, jakou odpověď zvolíte. I to je velmi důležité co se děje týče. Více prozrazovat však nemůžeme pro Ty, kteří hru ještě nehráli.

A proč je hra tak děsivá a proč by měl někdo vůbec umírat? Protože v lese a všude na Vás číhá nebezpečí, které zabíjí! A stačí jen sebemenší špatný krok, někde zapomenutý předmět atd a hru Vám to zásadně ovlivní a postava může zemřít. Ještě zmíníme, že ve hře je nápověda, kdy můžete zjistit, zda jste se v danou chvíli rozhodli ve hře správně, zjistíte to tak, že po volbě se Vám objeví v rohu obrazovky symboly bílých motýlích křídel, tzv. Butterfly effect.


Závěrem bychom chtěli napsat, že hra nás nadchla, jelikož takových her moc není a je vždy příjemné, když nemusíte postupovat podle nalajnovaných dějových linek, ale máte svobodnou možnost volby, kam se bude příběh a osud postav ubírat. Zezačátku nás trošku zlobila ta ,,statická" kamera, ale hráč si na to rychle zvykne a pak už je to prostě zábava, která Vás chytne! Doufáme v další pokračování hry, třeba s jináými postavami a jiným příběhem, protože tohle nás prostě baví!

A abychom Vám řekli, jak jsme dopadli ve hře mi, tak jen prozradíme, že jsme hru dohráli 2x. Poprvé nám přežili jen Chris, Mike a Emily a napodruhé se nám podařilo už zachránit všechny. Ono to jde, stačí se vyvarovat chybných rozhodnutí, která jste dělali napoprvé. Protože poprvé se povede jen málokomu, aby přežili všichni. Tak vzhůru do toho!

Klady:

+ alternativní konce hry
+ velké množství hratelných postav
+ svobodná rozhodnutí
+ děsivá atmosféra hry
+ grafické zpracování a dialogy postav
+ budování vztahů mezi postavami
+ hra se dá hrát několikrát znovu a neomrzí

Zápory:


- statická kamera může někomu vadit
- hra je poměrně krátká
- příběh by mohl být ,,originálnější"

Hodnocení:


Herní svět PS4 hodnotí: 90%

Ostatní hodnocení:


Games.tiscali.cz: 80%
Bonusweb.cz: 84%
Hrej.cz: 90%
Doupě.cz: 90%

Trailer ke hře:


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama