Knižní, filmové a herní recenze

The Last Of Us

30. prosince 2015 v 13:10 | Nister |  Hráli jsme na PS4

Datum vydání: 14. června 2013
Vydavatel: Sony Computer Entertainment
Vývojáři: Naughty Dog

Pokud máte rádi hry s apokalyptickou/postapokalyptickou tématikou, stejně jako my, tak The Last of Us byste si neměli nechat v žádném případě ujít!

Příběh je zasazen do Ameriky postihnuté houbovou epidemíí, kdy prazitní houba ,,Cordyceps" napadá mozek hostitele, postupně jím prorůstá a mění člověka v krvelačnou bestii bez duše. Nákaza se rychle šíří a americká vláda musí jednat. Lék na virus neexistuje, a tak začíná boj na život a na smrt. Ale nepředbíhejme..

Osudný den, kdy byla Amerika navždy změněna..


Na začátku se v úvodním videu seznámíme s hlavním hrdinou hry jmeném Joel. Joel je chlap okolo třicítky a žije sám se svou dcerou Sarah. Joel má právě narozeniny a jeho dcera mu dá opravené hodinky, které se Joelovi před nějakou dobou rozbily a jsou jeho oblíbené. Rodinou pohodu však brzy naruší děsivé události..
Prvním, koho ve hře můžete ovládat je Sarah, kterou probudí ze spánku vyděšený telefonát od jejího strýce Tommyho (Joelův bratr), ten chce mluvit s Joelem, ale dřív, než stačí vysvětlit, co se děje, je telefon hluchý..
A tak se vydáváte s rozespalou Sarah najít Joela. Tady máte možnost si trochu osahat ovládání dřív, než přijde ta skutečná akce. Procházíte domem a voláte otce. Ten nikde není (překvapivě, trošku napětí a strachu na úvod neuškodí), takže jsme si už začínali myslet, že jsme v tom sami a připravovali jsme se, že s malou holkou budeme čelit tomu nejhoršímu. Zkuste projít všechny možné místnosti. V ložnici Joela hraje televize, kde právě probíhají zprávy a informují o nebezpečné nákaze. Za oknem se v dálce ozve výbuch, další pozitivní věc, takže se napjatí vydáváme po schodech dolů do haly. V kuchyni vibruje Joelův telefon, kde má asi milion nepřijatých hovorů od Tommyho a sms zprávy. Pořád po Joelovi není nikde vidu ani slechu, a tak se nám v hlavě vytváří konspirační teorie, že na nás někde vybafne proměněn v krvelačnou bestii. Nakonec ho přece jen najdeme, přiběhne domů ze zahrady celý od krve, z šuplíku vytahuje zbraň a láduje jí náboji (jo, takže sranda končí vážení) a vysvětluje, že se sousedy se něco stalo. What? Co se s nimi stalo bychom raději ani nechtěli vědět a klidně bychom šli Sarah zase uložit do postele, ale vzápětí se to dozvíme, jelikož pan soused je docela náruživý a snaží se dostat skleněnými dveřmi dovnitř. Nutno říct, že vypadá, že není dnes ve své kůži. Když se mu k nám podaří prolítnout sklem, sápe se na nás, chce si nás dát k večeři a Joel mu jednou hlavou prostřelí hlavu. Je vidět, že testy na zbroják neflákal! Běží se ven, kde na nás už s autem čeká strejda Tommy, asi ho nebavila ta hlasová schránka na Joelově mobilu. Díky bože, jinak by to bylo ještě zajímavý jít pěšky.


Cestou autem se z konverzace dozvídáte, že se nákaza šíří města, kde soused pracoval. To vysvětluje ten žár v očích, když si nás představoval jako stejk. Snažíme se dostat dálnicí ven z města. Nikoho určitě nepřekvapí, že nejsme jediný, koho tohle napadlo, narážíme totiž na kolonu aut. Jeden chlápek před námi je tak odvážný, že dokonce vystoupí z auta a rozčiluje se, což se mu stane osudným, odněkud z leva se přiřítí pár nakažených, napadnou ho a tak auto musíte otočit a vydat se přes město. Po pár kličkách ve městě se srazíte s jiným autem a musíte tedy pokračovat pěšky. Jó, přichází ten moment, kdy to bude hustý. Přebíráte tedy do rukou konečně Joela, musíte se s ním nejdříve dostat z trosek auta (přijemné se dívat na to, jak někoho naproti Vám v autě právě jeden nakaženej ksindl požírá). Po tom, co se Vám podaří vyprostit z trosek auta, berete Sarah do rukou, má něco z nohou (nebyla by to ta pravá zábava běžet bez nějaký brzdy co?) a běžíte městem. Tommy Vás kryje s pistolí v ruce, takže aspoň něco co nás uklidňuje. Všude je zmatek, hoří budovy i auta, lidé pobíhají s hrůzou v očích, křičí, nakažení běží za nimi, nakažení běží i za námi, tak díky. Možná bych si tady někde odložil tu malou holku, možná Vám jí tady nechám, hlavně mě nechte, jo? Jakmile se nám podaří dostat do jedný hospody/baru a Tommy drží dveře, na které dorážejí nakažený bestie, trošku se uklidníme a když se dozvíme, že budeme pokračovat bez toho hodného pána s pistolí, je nám hned zase o něco víc zle. Tommy musí ty bestie zdržet, prej. A tak se nadechneme a běžíme s dítětem dál. Musíme se dostat na dálnici. Jenže to by nebyla ta pravá sranda, kdyby se nám to povedlo, že? Před dálnicí narazíme na vojáka, kterému se snažíme vysvětlit, že fakt nejsme nakažený a že se ta holka nese, jelikož je zraněná, ale to nikoho nezajímá. Teda toho vojáka rozkaz, že nás má rozstřílet zarazí, snaží se oponovat, že je tu malý dítě, ale rozkaz je rozkaz a začne střílet. Joelovi se podaří skočit dolů z cesty a když si k nám voják dojde, aby nás dodělal, objeví se Tommy a rozstřelí mu hlavu. Uf, to bylo těsný! A je čas na kapesníčky, Sarah to koupila a umírá Vám v náručí, je nám to líto, to dítě si to nezasloužilo, ale je to jenom hra, tak končí úvodní minuty hry..


O 20 let později v karanténní oblasti


Ve druhé části videa pokračujeme v příběhu o 20 let později od propuknutí nákazy.
Joel nám zestárnul, zešedivěl a pěkně pochlapsku zarostl. Image pravého hrdiny. Je nám jasný, že události z minulosti i nynější život z něj udělaly zoceleného tvrďáka. Joel se probouzí v budově, která se nachází v jedné z mnoha karanténních oblastech, která ve městěch vybudovala vláda. Tyto karanténní oblasti slouží jako ochrana před nakaženými a jsou přísně střeženy armádou, aby nikdo nemohl proniknout dovnitř, ale ani ven. Ani po 20ti letech se nepodařilo najít lék na virus a tak se musí žít v těchto podmínkách i nadále. Zavedeny jsou potravinové lístky, zákazy vycházení z příbytků ve večerních hodinách a kontroly obyvatel přistrojem, který ukáže, zda jste infikováni či ne. Infikovaní jsou bez milosti zastřeleni. Vaši společnicí v těchto těžkých časech je žena jménem Tess. Jak se dozvídáme, tak společně s ní kšeftujete s místními ,,gangy". Tess je ženská od rány. Máte spadeno na místního bosse jednoho gangu, jmenuje se Roberta a něco nám říká, že Robert má problém, jdeme si to s ním vyřídit. Poprvé se zde máte možnost pomazlit s pistolí, máte jen pár nábojů, sebrat plynovou masku, baterku a batoh. Když si to vyřídíte s Robertem, narazíte na Marlene, členku skupiny zvané ,,Světlonoši". Světlonoši jsou skupina lidí, kteří bojují proti armádě a jednají na vlastní pěst, proslýchá se, že někde zkoumají lék proti nákaze. Od Marlene dostaneme úkol, o kterém vlastně tahle hra je, a to je dovést malou čtrnátiletou holku jménem Ellie skupině Světlonošů. Každopádně Joel neskrývá své rozčarování z toho, že by měl nasazovat život pro nějakou malou holku. Tess je ta, co ho k přijmutí úkolu přinutí. Ellie totiž není obyčejné dítě. Sice jí kousl jeden nakažený, ale u ní se neprojevily žádné příznaky nákazy. Obvykle se projeví do 12-24 hodin, nicméně téhle holce se to stalo před 3 týdny a je v pohodě. To znamená, že je unikát a myšlenka, že by mohla zachránit lidstvo a pomoci najít lék je dostatečný důvod, proč jí vzít s sebou. A tady začíná Vaše putování s Ellie napříč zničenou Amerikou plnou nakažených a pouličních gangů, kteří zabíjejí hned na potkání každého..


Více z příběhu prozrazovat nebudeme, nechceme Vám tady přetlumočit celou hru, už by to pak pro Vás nebylo zajímavé, navíc každý si hraje po svém. Tolik toho bylo na úvod a teď si představíme vybavení, které budete mít k dispozici. Joel u sebe nosí batoh, kam skladuje všechny potřebné věci. Jak už jsme řekli, dostanete baterku, ta se Vám bude často hodit, protože dost času strávíte ve tmě či šeru (rozpadlé baráky, podzemí).

Další věcí je plynová maska, která je nezbytná pro prostory, kde houby Cordyceps vylučují jedovaté spóry, které jsou vysoce nakažlivé, takže kdybyste se nadýchaly, jste zkrátka v háji. Dobré je, že tohle si nemusíte hlídat, protože Joel, jakmile zmerčí oblast, kde jsou spóry, nasadí si masku sám. Spóry se většinou nachází ve sklepních prostorech budov nebo v podzemí. Jsou velmi husté, takže je přes ně špatně vidět, k tomu Vám tedy také pomůže baterka.


Vybavení každého správného přeživšího


Ve hře je velmi důležité si pečlivě hlídat munici, které je nedostatek. Doporučujeme proto, abyste si vždy další postup proti nepřátelům nejdříve pečlivě naplánovali, než se na ně vrhnete. Rozmyslete si, zda budete střílet nebo si to s nimi vyřídíte ručně. Máte svobodou možnost volby, jak na to půjdete. Jestli se okolo nepřátel budete plížit, vyřídíte je ručně nebo je rozstřilíte. Proti Vám ve hře nestojí jen nakažení, ale také nepřátelské gangy, které kradou materiál nebo si hlídají svá území. K nepřátelům máte možnost se připlížit potichu zezadu a jednoduše protivníka uškrtit nebo ho zabít ruční dýkou. Pozor ale v případě nakažených, na některé pěstní souboje neplatí a rukama je zabít nelze.

Důležité je prozkoumat všechny možné budovy, zákoutí a prostory, jelikož munici si musíte obstarat sami tak, že jí někde najdete. Občas jí získáte i od některého mrtvého protivníka, ale nespoléhejte na to, moc by jí nebylo. Dále sbíráte věci nesmírně nutné pro tvorbu různých předmětů v inventáři. Jedná se o lepící pásky, láhve s alkoholem, nůžky, obvazy, cukr, pilulky, ale i ozubená kolečka, slouží jako součástky. Z předmětů si v inventáři vyrábíte lékárničky, zápalné láhve, granáty, čepele na ruční zbraně (zvýší se tak jejich účinnost), dýky (pro zabití nepřátel zezadu), nebo také dýmovnice. Pilulkyjsou potřebné pro zlepšení Vašich dovedností, ať se jedná o zvýšení dosahu naslouchání (Joel se může zaposlouchat a tím zjistit, kde se jednotlivý nepřátelé právě nacházejí, to se hodí při plánování útoků, zjistíte tak nejen jejich postavení, ale také jejich dráhu pohybu), dále můžete zlepšit kvalitu jeho zdraví atd. Součastky neboli ozubená kolečka jsou potřeba pro vylepšování Vašich zbraní. K tomu jsou ve hře určeny speciální pracovní stoly (nebojte ve hře jich je během Vašeho putování několik, takže máte možnost zbraně za pochodu neustále zlepšovat). Na zbraně tak můžete montovat různá mířidla, vylepšit zásobník zbraní na více nábojů, nebo si vyrobit druhé pouzdro pro malou i velkou zbraň. Hru Vám to tak usnadní, protože budete mít připraveno více zbraní pro boj a nebudete je muset při akci hledat složitě v batohu.


Zbraní je ve hře dost, což nás mile překvapilo a byli jsme nadšení. Problém je především munice, jelikož u sebe můžete mít všechny možné zbraně, ale nemusíte mít do nich vůbec náboje, proto je potřeba vše promýšlet. V tom je ta hra skvělá, musíte prostě myslet a nebo mířit přesně, žádný náboj nejlépe nesmí přijít na zmar. Příjemná změna oproti hrám, kde máte munice dostatek a střílíte hlava nehlava a kropíte nepřátele jak vyprahlý záhon v létě.

Nejdříve si představíme zbraně pro boj zblízka. Těch je ve hře také dost. Ať už jde o baseballovou pálku, kus dřeva, železnou trubku nebo třeba sekeru. Každá zbraň pro boj zblízka má však svojí životnost, to znamená, že jednu zbraň na blízko nemůžete mít po celou hru. Po pár bouchnutí do nepřátel se Vám zbraň doslova rozpadne v rukách. Působí to hezky reálně, ale když na Vás útočí několik krvelačných bestií a Vám se to rozpadne v rukou, začíná problém. Na zbraň je možné si namontovat v inventáři čepel (z nasbíraných nůžek), čimž se Vaše zbraň stává účinnější. Dokáže nepřítele zabít jednou ranou, ale ani čepel nevydrží na zbrani dlouho, jakmile jí do někoho zabodnete, přijdete o ní.


Pro boj na dálku tu je například starý dobrý luk a šípy, plamenomet, pistole (je tu i pistole se zaměřovačem pro střelbu na větší vzdálenost), dvouhlavňová pistole (něco na styl upilované brokovnice), klasická brokovnice a puška. Jak jsme již psali, zbraně si můžete vylepšovat pomocí součástek.

Mějte po ruce vždy v inventáři vyrobenou lékárničku, jelikož zdraví Vašeho hrdiny se automaticky neregeneruje, takže se musíte léčit pomocí lékárniček. Tenhle tah vývojářů se povedl, hra je tak více zajímavější a složitější. A když zrovna žádnou nemáte a jste na tom hodně bídně, nezoufejte, občas se totiž stane, že Vám Ellie nabídne lékárničku ze svých zásob, podsouvá Vám taky v kritických situacích občas munici (předpokládáme, že jí někde nakrade, protože je vidět, že ráda někde hrabe). Ellie Vám vůbec ve hře může dost pomáhat, mimo toho, že Vám podsune pár důležitých věcí, dokáže Vás taky varovat před nepřáteli, a když jí později ve hře Joel svěří zbraň, divili byste se, jak tahle malá holka umí střílet!

Velkou parádou je i používání baterky ve hře. Občas Vám začne zlobit a problikávat, stačí jednoduše zatřást Dual Shockem a baterka svítí zase naplno, pěkné. Upřímně, také Vás občas štve, že v některých hrách, když spadnete do vody/skočíte je po Vás? Nás jo. A světe div se, Joel umí plavat! A nejen to, Joel se umí i potápět! No, tak co pro nás máte ještě? Plavání je totiž ve hře docela časté a důležité. Dávejte ve vodě pozor, ne kvůli příšerám (možná je to škoda, co?), ale kvůli tomu, že pod vodou občas také narazíte na pár důležitých předmětů, proto není na škodu, když už se máčíte ve vodě, potopit se a prozkoumat vodní dno. Hlídejte si však ukazatel vedle Joelova zdraví, který Vám ukazuje, jak dlouho ještě Joel vydrží pod vodou, pokud byste limit překročili, začne se mu snižovat zdraví. Do vody musíte také často kvůli tomu, že Ellie neumí plavat a tak pro ní musíte najít něco jako vor (dřevěnou paletu), na které jí převezete přes vodu na druhou stranu.


Zpátky k nakaženým


Ve hře jsou 4 stádia nakažených.

1) Runner (Běžec) - čerstvě nakažení, počítejmě dejme tomu prvních 12 hodin od kousnutí. Runneři, jak už z názvu vypovídá jsou běžci, běhají opravdu rychle, když Vás spatří vrhnou se na Vás ani nevíte jak. Vypadají ještě jako lidé, akorát mají červené oči. Mají špatný zrak, takže pokud Vám svítí baterka neuvidí to, ale dávejte si pozor na ostatní smysl, jelikož jejich sluch je silný, takže pokud budete hluční nebo se přiblížíte příliš blízko, mohou Vás odhalit. Runneři jsou však stádium nakažených, které je možné porazit v souboji i holýma rukama. Takže se jich tolik bát není třeba.

2) Stalker (Stopař) - druhá fáze nakažení. U Stalkerů už houba napadá obličej a kůži. Houba začíná prorůstat obličejem. Stalkeři se většinou plíží. Ve hře si je můžete splést s další fází, kterou jsou Clickeři, avšak Stalkeři nevydávají takové klikavé zvuky.

3) Clicker - třetí fáze nakažení. Clickeři je stádium nakažení obyvkle už několik měsíců. Jejich tvář je celá zarostlá houbou, to znamená, že jsou slepí, řídí se jen sluchem a čichem, nicméně, pokud budete hluční a nebo příliš blízko, vrhnou se na Vás a jakmile Vás jednou odhalí, už se jich nezbavíte. Neplatí na ně, že byste se jim někam schovali. Clickery poznáte už na větší vzdálenost, jelikož vydávají hlasité klapavé zvuky, proto jejich název - Clicker - [klik]. Na Clickery neplatí pěstní souboje, na to rovnou zapomeňte, můžete je však zabít připlížením zezadu dýkou, použít na ně zbraň na blízký boj a nebo je postřílet.

4) Bloater - čtvrtá fáze nakažení, která je zároveň nejhorší a těžko se poráží. Bloateři jsou nakažení už déle než rok, jsou kompletně zarostlý houbou, houbová vrstva je na nich tak silná, že tvoří na jejich těle jakýsi pancýř či brnění. Pokud ho budete chtít zabít zbraní, budete muset vystřílet velké množství nábojů. Lepší je proti Bloaterům použít oheň, který je spálí. To znamená buď zápalné láhve a nebo plamenomet. Dávejte si pozor, Bloateři proti Vám střílejí houbovité koule, která vybuchují a způsobí Vám tak značné ublížení na zdraví. Bloateři jsou taktéž slepí, řídí se sluchem. Narozdíl od ostatních fází nakažení, když Vás chytí, tak Vás nekousne, ale chytne Vás za čelisti a ty Vám roztrhne od sebe.

Dechberoucí krása a požitek z hraní


The Last Of Us je především příběh o cestě. Nejde o bezlhavé řezání hlava nehlava se s nepřáteli. Jde o dlouhou cestu, kterou musí hlavní hrdinové ujít, aby došli k cíli - k Světlonošům a Joel jim předal do rukou možnost pro vyléčení lidstva v podobě Ellie. Jde tu o dechberoucí zpracování prostředí, krajiny, kdy se musíte kochat tím, jak vše vypadá naprosto fantasticky a realisticky. Hra Vás prostě pohltí a vy se budete ochotně vést a nebudete se chít od hry odtrhnout. Ellie jsme si oblíbili a je úžasné sledovat, jak se postupně vztah mezi Ellie a Joelem vyvíjí. Vývojáři prostě mysleli na všechno, ať už se jedná o detaily krajiny, především vody, Ellie, která se Vám při krčení za zdí schová po ruku či zpracování soubojů zblízka, kdy mlácení s nepřítelem působí reálně a hlavně dost brutálně.

Závěřem bychom napsali vlastní dojmy ze hry. Hra je originální svou tématikou, navíc co se týče grafického zpracování postav a prostředí, musíme hru vychválit do nebes, jelikož vizuální stránka hry je parádní! Pohled na trosky budov a zřícené mosty je úchvatný! Dále musíme vychválit soundtrack ke hře. Ellie nám ve hře vůbec nevadila a nepřekážela, naopak jsme si jí oblíbili a vzali jí za svou. Joel je sympaťák a parádně vytvořený hrdina. Prostředí se ve hře neopakuje, zdá se nám, že každá budova je jiná, každý pokoj, je zde dbáno na detaily. Hru jsme dohráli dvakrát a neomrzela nás, klidně si to dáme zase znovu. Jediné, co nás mrzelo je to, že příběh skočil. Hráli jsme to tak zažraní, že jsme si mysleli, jak rychle jsme to dohráli, opak je pravdou, hra nám zabrala dobrých 11 hodin, možná více, ale když Vás něco tak baví a uchvátí, nechcete, aby to skončilo. Ale nezoufejte, ještě je tu možnost si zahrát LEFT BEHIND, kde pro změnu ovládáte Ellie a zkouknete zase její ,,kratší příběh" :) Tahle hra je prostě skovost a právem je hra označena za nejlepší hru roku 2013. My jsme tedy hráli už remastered verzi pro PS 4, jelikož hra původně vyšla pro PS 3. Pro nás je to hra, která nasadila laťku sakra vysoko, dlouho na hru nezapomeneme a budeme s ní snad i usínat, takže bude těžké THE LAST OF US u nás z trůnu sesadit!

Klady:


+ otevřený svět
+ grafické zpracování hry
+ příběh
+ velké množství zbraní
+ obtížnost
+ hlavní postavy
+ atmosféra

Zápory:


- škoda, že hra není nekonečná
- vaši společníci jsou pro přátele neviditelní do té doby, než nepřítel spatří Vás, jinak jim můžou lítat před nosem, jak diví

Hodnocení:


Herní Svět PS4 hodnotí: 100%

Ostatní hodnocení:

Games.tiscali.cz: 100%
Bonusweb.cz: 98%
Hrej.cz: 100%
Doupě.cz: 95%

Trailer ke hře:


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama