Knižní, filmové a herní recenze

Marťan

20. prosince 2015 v 13:34 | Nicole |  Doporučujeme (knihy)

Představte si, že zůstanete sami na Marsu. Odkázáni jen sami na sebe, bez jediného člověka. Všude okolo Vás je jen rozlehlá pustina Marsu mířící do nekonečna, aspoň tak Vám to připadá. Jediné, co máte k dispozici je řídící místnost HAB, kde můžete být bet skafandru, můžete se tu najíst, odpočinout si, vyspat se. Ale žádné jídlo na Marsu nevydrží věčně. Kde si ho tu máte obstarat, až Vám dojde? Navíc, všichni si myslí, že jste mrtví a tudíž šance na Vaše vysvobození je v tuto chvíli nulová.

Tak přesně tohle se stane americkému kosmonoutovi Marku Watneymu. Se svým týmem byl vyslán na Mars v kosmické lodi Hermes, určené pro program Ares 3, aby zde provedl patřičné výzkumy pro NASA. Jenže tým přepadla silná bouře, která Marka Watneyho odmrštila při přechodu z HABu k MAV někam do neznáma a tým musel opustit planetu dřív, než je to smete všechny a cesta zpět by pro všechny byla nemožná. A tak v domění, že je Mark skutenčně mrtvý, opustili na poslední chvíli tuto planetu a Marka nechali na pospas nehostinnému Marsu.

Členové posádky:

Melissa Lewisová - velitelka akce, geoložka
Beth Johannsen - stará se o řízení lodi
Rick Martinez - silně věřící, stará se o řízení kosmické lodi
Chris Beck - doktor
Alex Vogel - chemik
Mark Watney - botanik

Mark Watney je na Marsu sám od Solu 6, přičemž poznámky z prožitých Solů (den na Marsu liší se od normálního dne na Zemi) si zaznamenává formou psaného deníku (ve filmu si deník nahrává na kameru). Mark plánuje, jak přežít a hlavně, jak se dostat z Marsu pryč, což je nelehký úkol vzhledem k tomu, že si všichni myslí, že je mrtvý a další plánovaná mise Ares 4 se uskuteční až za 4 roky, což by byl už dávno mrtvý, jelikož zásoby s jídlem se výrazně tenčí. Řídící místnost HAB je totiž pro 6ti člennou posádku přizpůsobena zhruba na měsíc. Mark má aspoň k dispozici přiděly jídla pro 6 osob jen sám pro sebe, čímž se mu možnost přežití o něco prodlužuje, na však na dlouho. Vrátíme-li se k další misi Ares 4, která na Marsu přistane za 4 roky, problém je také v tom, že Ares 4 přistane v kráteru Schiaparelli, který od Acidalia Planitia, kde se nachází Mark je vzdálena 3200 kilometrů, to znamená, že by se Mark musel dopravit ještě do 3200 kilometrů vzdáleného kráteru Schiaparelli, což není možné.

Musí tedy vymyslet plán, jak se spojit s řídícím střediskem NASA a dát vědět, že je naživu, aby se celá věc urychlila a naplánovala, jinak nemá šanci přežít a umře tu co nevidět sám, aniž by někdo věděl, že ho tu nechali.
Mark se musí starat o přívod kyslíku, recyklátor vody, vymyslet, jak na planetě Mars pěstovat jídlo.
Ačkoliv je to takřka nemožné, přijde Mark na to, že za pomocí marsovské půdy, lidských exkrementů (uchvávají se do balíčků v boxu), vody a brambor, které našel mezi zásobami, je možné pokusit se vypěstovat další bramobry, tak by mohl přežít o něco déle! Do Habu nanosí marsovskou půdu, kterou pohnojí za pomocí exkrementů posádky (jo, Johannsenová fakt smrdí!), zasadí pár brambor a zařídí přísun vody, což je zpočátku s velkými obtížemi, jelikož kvůli tomu Hab málem vybouchne - nikdy si nehrajte na Marsu s ohněm!

Nebudu se tu více rozepisovat podrobně o přežití na Marsu a dalších krocích, které musel Mark podniknout, zmíním se jen o tom, že se mu za pomoci Pathfinderu, nalezeného kus cesty od Habu podaří nakonec spojit s NASA, a tak se rodí bláznivý plán, jak zachránit Marka Watneyho. A jak to dopadne? To si přečtěte :)

Viděla jsem nejdříve film, který mě naprosto nadchnul a ten mě právě přivedl ke knize. Kniha je poutavá a stejně jako u filmu Markovi prostě musíte fandit! Držíte mu palce, aby se mu vše povedlo tak, jak má, prožíváte s ním krok po kroku a nedáváte s ním na všechny trhliny v plánu i na Mars! Má to všechno, náboj i vtip! Jen doporučuji!

Hodnocení: 9/10

Více o filmu zde: http://www.csfd.cz/film/384557-martan/prehled/


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama