Knižní, filmové a herní recenze

Prosinec 2015

The Last Of Us

30. prosince 2015 v 13:10 | Nister |  Hráli jsme na PS4

Datum vydání: 14. června 2013
Vydavatel: Sony Computer Entertainment
Vývojáři: Naughty Dog

Pokud máte rádi hry s apokalyptickou/postapokalyptickou tématikou, stejně jako my, tak The Last of Us byste si neměli nechat v žádném případě ujít!

Příběh je zasazen do Ameriky postihnuté houbovou epidemíí, kdy prazitní houba ,,Cordyceps" napadá mozek hostitele, postupně jím prorůstá a mění člověka v krvelačnou bestii bez duše. Nákaza se rychle šíří a americká vláda musí jednat. Lék na virus neexistuje, a tak začíná boj na život a na smrt. Ale nepředbíhejme..

Osudný den, kdy byla Amerika navždy změněna..


Na začátku se v úvodním videu seznámíme s hlavním hrdinou hry jmeném Joel. Joel je chlap okolo třicítky a žije sám se svou dcerou Sarah. Joel má právě narozeniny a jeho dcera mu dá opravené hodinky, které se Joelovi před nějakou dobou rozbily a jsou jeho oblíbené. Rodinou pohodu však brzy naruší děsivé události..
Prvním, koho ve hře můžete ovládat je Sarah, kterou probudí ze spánku vyděšený telefonát od jejího strýce Tommyho (Joelův bratr), ten chce mluvit s Joelem, ale dřív, než stačí vysvětlit, co se děje, je telefon hluchý..
A tak se vydáváte s rozespalou Sarah najít Joela. Tady máte možnost si trochu osahat ovládání dřív, než přijde ta skutečná akce. Procházíte domem a voláte otce. Ten nikde není (překvapivě, trošku napětí a strachu na úvod neuškodí), takže jsme si už začínali myslet, že jsme v tom sami a připravovali jsme se, že s malou holkou budeme čelit tomu nejhoršímu. Zkuste projít všechny možné místnosti. V ložnici Joela hraje televize, kde právě probíhají zprávy a informují o nebezpečné nákaze. Za oknem se v dálce ozve výbuch, další pozitivní věc, takže se napjatí vydáváme po schodech dolů do haly. V kuchyni vibruje Joelův telefon, kde má asi milion nepřijatých hovorů od Tommyho a sms zprávy. Pořád po Joelovi není nikde vidu ani slechu, a tak se nám v hlavě vytváří konspirační teorie, že na nás někde vybafne proměněn v krvelačnou bestii. Nakonec ho přece jen najdeme, přiběhne domů ze zahrady celý od krve, z šuplíku vytahuje zbraň a láduje jí náboji (jo, takže sranda končí vážení) a vysvětluje, že se sousedy se něco stalo. What? Co se s nimi stalo bychom raději ani nechtěli vědět a klidně bychom šli Sarah zase uložit do postele, ale vzápětí se to dozvíme, jelikož pan soused je docela náruživý a snaží se dostat skleněnými dveřmi dovnitř. Nutno říct, že vypadá, že není dnes ve své kůži. Když se mu k nám podaří prolítnout sklem, sápe se na nás, chce si nás dát k večeři a Joel mu jednou hlavou prostřelí hlavu. Je vidět, že testy na zbroják neflákal! Běží se ven, kde na nás už s autem čeká strejda Tommy, asi ho nebavila ta hlasová schránka na Joelově mobilu. Díky bože, jinak by to bylo ještě zajímavý jít pěšky.


Cestou autem se z konverzace dozvídáte, že se nákaza šíří města, kde soused pracoval. To vysvětluje ten žár v očích, když si nás představoval jako stejk. Snažíme se dostat dálnicí ven z města. Nikoho určitě nepřekvapí, že nejsme jediný, koho tohle napadlo, narážíme totiž na kolonu aut. Jeden chlápek před námi je tak odvážný, že dokonce vystoupí z auta a rozčiluje se, což se mu stane osudným, odněkud z leva se přiřítí pár nakažených, napadnou ho a tak auto musíte otočit a vydat se přes město. Po pár kličkách ve městě se srazíte s jiným autem a musíte tedy pokračovat pěšky. Jó, přichází ten moment, kdy to bude hustý. Přebíráte tedy do rukou konečně Joela, musíte se s ním nejdříve dostat z trosek auta (přijemné se dívat na to, jak někoho naproti Vám v autě právě jeden nakaženej ksindl požírá). Po tom, co se Vám podaří vyprostit z trosek auta, berete Sarah do rukou, má něco z nohou (nebyla by to ta pravá zábava běžet bez nějaký brzdy co?) a běžíte městem. Tommy Vás kryje s pistolí v ruce, takže aspoň něco co nás uklidňuje. Všude je zmatek, hoří budovy i auta, lidé pobíhají s hrůzou v očích, křičí, nakažení běží za nimi, nakažení běží i za námi, tak díky. Možná bych si tady někde odložil tu malou holku, možná Vám jí tady nechám, hlavně mě nechte, jo? Jakmile se nám podaří dostat do jedný hospody/baru a Tommy drží dveře, na které dorážejí nakažený bestie, trošku se uklidníme a když se dozvíme, že budeme pokračovat bez toho hodného pána s pistolí, je nám hned zase o něco víc zle. Tommy musí ty bestie zdržet, prej. A tak se nadechneme a běžíme s dítětem dál. Musíme se dostat na dálnici. Jenže to by nebyla ta pravá sranda, kdyby se nám to povedlo, že? Před dálnicí narazíme na vojáka, kterému se snažíme vysvětlit, že fakt nejsme nakažený a že se ta holka nese, jelikož je zraněná, ale to nikoho nezajímá. Teda toho vojáka rozkaz, že nás má rozstřílet zarazí, snaží se oponovat, že je tu malý dítě, ale rozkaz je rozkaz a začne střílet. Joelovi se podaří skočit dolů z cesty a když si k nám voják dojde, aby nás dodělal, objeví se Tommy a rozstřelí mu hlavu. Uf, to bylo těsný! A je čas na kapesníčky, Sarah to koupila a umírá Vám v náručí, je nám to líto, to dítě si to nezasloužilo, ale je to jenom hra, tak končí úvodní minuty hry..


O 20 let později v karanténní oblasti


Ve druhé části videa pokračujeme v příběhu o 20 let později od propuknutí nákazy.
Joel nám zestárnul, zešedivěl a pěkně pochlapsku zarostl. Image pravého hrdiny. Je nám jasný, že události z minulosti i nynější život z něj udělaly zoceleného tvrďáka. Joel se probouzí v budově, která se nachází v jedné z mnoha karanténních oblastech, která ve městěch vybudovala vláda. Tyto karanténní oblasti slouží jako ochrana před nakaženými a jsou přísně střeženy armádou, aby nikdo nemohl proniknout dovnitř, ale ani ven. Ani po 20ti letech se nepodařilo najít lék na virus a tak se musí žít v těchto podmínkách i nadále. Zavedeny jsou potravinové lístky, zákazy vycházení z příbytků ve večerních hodinách a kontroly obyvatel přistrojem, který ukáže, zda jste infikováni či ne. Infikovaní jsou bez milosti zastřeleni. Vaši společnicí v těchto těžkých časech je žena jménem Tess. Jak se dozvídáme, tak společně s ní kšeftujete s místními ,,gangy". Tess je ženská od rány. Máte spadeno na místního bosse jednoho gangu, jmenuje se Roberta a něco nám říká, že Robert má problém, jdeme si to s ním vyřídit. Poprvé se zde máte možnost pomazlit s pistolí, máte jen pár nábojů, sebrat plynovou masku, baterku a batoh. Když si to vyřídíte s Robertem, narazíte na Marlene, členku skupiny zvané ,,Světlonoši". Světlonoši jsou skupina lidí, kteří bojují proti armádě a jednají na vlastní pěst, proslýchá se, že někde zkoumají lék proti nákaze. Od Marlene dostaneme úkol, o kterém vlastně tahle hra je, a to je dovést malou čtrnátiletou holku jménem Ellie skupině Světlonošů. Každopádně Joel neskrývá své rozčarování z toho, že by měl nasazovat život pro nějakou malou holku. Tess je ta, co ho k přijmutí úkolu přinutí. Ellie totiž není obyčejné dítě. Sice jí kousl jeden nakažený, ale u ní se neprojevily žádné příznaky nákazy. Obvykle se projeví do 12-24 hodin, nicméně téhle holce se to stalo před 3 týdny a je v pohodě. To znamená, že je unikát a myšlenka, že by mohla zachránit lidstvo a pomoci najít lék je dostatečný důvod, proč jí vzít s sebou. A tady začíná Vaše putování s Ellie napříč zničenou Amerikou plnou nakažených a pouličních gangů, kteří zabíjejí hned na potkání každého..


Více z příběhu prozrazovat nebudeme, nechceme Vám tady přetlumočit celou hru, už by to pak pro Vás nebylo zajímavé, navíc každý si hraje po svém. Tolik toho bylo na úvod a teď si představíme vybavení, které budete mít k dispozici. Joel u sebe nosí batoh, kam skladuje všechny potřebné věci. Jak už jsme řekli, dostanete baterku, ta se Vám bude často hodit, protože dost času strávíte ve tmě či šeru (rozpadlé baráky, podzemí).

Další věcí je plynová maska, která je nezbytná pro prostory, kde houby Cordyceps vylučují jedovaté spóry, které jsou vysoce nakažlivé, takže kdybyste se nadýchaly, jste zkrátka v háji. Dobré je, že tohle si nemusíte hlídat, protože Joel, jakmile zmerčí oblast, kde jsou spóry, nasadí si masku sám. Spóry se většinou nachází ve sklepních prostorech budov nebo v podzemí. Jsou velmi husté, takže je přes ně špatně vidět, k tomu Vám tedy také pomůže baterka.


Vybavení každého správného přeživšího


Ve hře je velmi důležité si pečlivě hlídat munici, které je nedostatek. Doporučujeme proto, abyste si vždy další postup proti nepřátelům nejdříve pečlivě naplánovali, než se na ně vrhnete. Rozmyslete si, zda budete střílet nebo si to s nimi vyřídíte ručně. Máte svobodou možnost volby, jak na to půjdete. Jestli se okolo nepřátel budete plížit, vyřídíte je ručně nebo je rozstřilíte. Proti Vám ve hře nestojí jen nakažení, ale také nepřátelské gangy, které kradou materiál nebo si hlídají svá území. K nepřátelům máte možnost se připlížit potichu zezadu a jednoduše protivníka uškrtit nebo ho zabít ruční dýkou. Pozor ale v případě nakažených, na některé pěstní souboje neplatí a rukama je zabít nelze.

Důležité je prozkoumat všechny možné budovy, zákoutí a prostory, jelikož munici si musíte obstarat sami tak, že jí někde najdete. Občas jí získáte i od některého mrtvého protivníka, ale nespoléhejte na to, moc by jí nebylo. Dále sbíráte věci nesmírně nutné pro tvorbu různých předmětů v inventáři. Jedná se o lepící pásky, láhve s alkoholem, nůžky, obvazy, cukr, pilulky, ale i ozubená kolečka, slouží jako součástky. Z předmětů si v inventáři vyrábíte lékárničky, zápalné láhve, granáty, čepele na ruční zbraně (zvýší se tak jejich účinnost), dýky (pro zabití nepřátel zezadu), nebo také dýmovnice. Pilulkyjsou potřebné pro zlepšení Vašich dovedností, ať se jedná o zvýšení dosahu naslouchání (Joel se může zaposlouchat a tím zjistit, kde se jednotlivý nepřátelé právě nacházejí, to se hodí při plánování útoků, zjistíte tak nejen jejich postavení, ale také jejich dráhu pohybu), dále můžete zlepšit kvalitu jeho zdraví atd. Součastky neboli ozubená kolečka jsou potřeba pro vylepšování Vašich zbraní. K tomu jsou ve hře určeny speciální pracovní stoly (nebojte ve hře jich je během Vašeho putování několik, takže máte možnost zbraně za pochodu neustále zlepšovat). Na zbraně tak můžete montovat různá mířidla, vylepšit zásobník zbraní na více nábojů, nebo si vyrobit druhé pouzdro pro malou i velkou zbraň. Hru Vám to tak usnadní, protože budete mít připraveno více zbraní pro boj a nebudete je muset při akci hledat složitě v batohu.


Zbraní je ve hře dost, což nás mile překvapilo a byli jsme nadšení. Problém je především munice, jelikož u sebe můžete mít všechny možné zbraně, ale nemusíte mít do nich vůbec náboje, proto je potřeba vše promýšlet. V tom je ta hra skvělá, musíte prostě myslet a nebo mířit přesně, žádný náboj nejlépe nesmí přijít na zmar. Příjemná změna oproti hrám, kde máte munice dostatek a střílíte hlava nehlava a kropíte nepřátele jak vyprahlý záhon v létě.

Nejdříve si představíme zbraně pro boj zblízka. Těch je ve hře také dost. Ať už jde o baseballovou pálku, kus dřeva, železnou trubku nebo třeba sekeru. Každá zbraň pro boj zblízka má však svojí životnost, to znamená, že jednu zbraň na blízko nemůžete mít po celou hru. Po pár bouchnutí do nepřátel se Vám zbraň doslova rozpadne v rukách. Působí to hezky reálně, ale když na Vás útočí několik krvelačných bestií a Vám se to rozpadne v rukou, začíná problém. Na zbraň je možné si namontovat v inventáři čepel (z nasbíraných nůžek), čimž se Vaše zbraň stává účinnější. Dokáže nepřítele zabít jednou ranou, ale ani čepel nevydrží na zbrani dlouho, jakmile jí do někoho zabodnete, přijdete o ní.


Pro boj na dálku tu je například starý dobrý luk a šípy, plamenomet, pistole (je tu i pistole se zaměřovačem pro střelbu na větší vzdálenost), dvouhlavňová pistole (něco na styl upilované brokovnice), klasická brokovnice a puška. Jak jsme již psali, zbraně si můžete vylepšovat pomocí součástek.

Mějte po ruce vždy v inventáři vyrobenou lékárničku, jelikož zdraví Vašeho hrdiny se automaticky neregeneruje, takže se musíte léčit pomocí lékárniček. Tenhle tah vývojářů se povedl, hra je tak více zajímavější a složitější. A když zrovna žádnou nemáte a jste na tom hodně bídně, nezoufejte, občas se totiž stane, že Vám Ellie nabídne lékárničku ze svých zásob, podsouvá Vám taky v kritických situacích občas munici (předpokládáme, že jí někde nakrade, protože je vidět, že ráda někde hrabe). Ellie Vám vůbec ve hře může dost pomáhat, mimo toho, že Vám podsune pár důležitých věcí, dokáže Vás taky varovat před nepřáteli, a když jí později ve hře Joel svěří zbraň, divili byste se, jak tahle malá holka umí střílet!

Velkou parádou je i používání baterky ve hře. Občas Vám začne zlobit a problikávat, stačí jednoduše zatřást Dual Shockem a baterka svítí zase naplno, pěkné. Upřímně, také Vás občas štve, že v některých hrách, když spadnete do vody/skočíte je po Vás? Nás jo. A světe div se, Joel umí plavat! A nejen to, Joel se umí i potápět! No, tak co pro nás máte ještě? Plavání je totiž ve hře docela časté a důležité. Dávejte ve vodě pozor, ne kvůli příšerám (možná je to škoda, co?), ale kvůli tomu, že pod vodou občas také narazíte na pár důležitých předmětů, proto není na škodu, když už se máčíte ve vodě, potopit se a prozkoumat vodní dno. Hlídejte si však ukazatel vedle Joelova zdraví, který Vám ukazuje, jak dlouho ještě Joel vydrží pod vodou, pokud byste limit překročili, začne se mu snižovat zdraví. Do vody musíte také často kvůli tomu, že Ellie neumí plavat a tak pro ní musíte najít něco jako vor (dřevěnou paletu), na které jí převezete přes vodu na druhou stranu.


Zpátky k nakaženým


Ve hře jsou 4 stádia nakažených.

1) Runner (Běžec) - čerstvě nakažení, počítejmě dejme tomu prvních 12 hodin od kousnutí. Runneři, jak už z názvu vypovídá jsou běžci, běhají opravdu rychle, když Vás spatří vrhnou se na Vás ani nevíte jak. Vypadají ještě jako lidé, akorát mají červené oči. Mají špatný zrak, takže pokud Vám svítí baterka neuvidí to, ale dávejte si pozor na ostatní smysl, jelikož jejich sluch je silný, takže pokud budete hluční nebo se přiblížíte příliš blízko, mohou Vás odhalit. Runneři jsou však stádium nakažených, které je možné porazit v souboji i holýma rukama. Takže se jich tolik bát není třeba.

2) Stalker (Stopař) - druhá fáze nakažení. U Stalkerů už houba napadá obličej a kůži. Houba začíná prorůstat obličejem. Stalkeři se většinou plíží. Ve hře si je můžete splést s další fází, kterou jsou Clickeři, avšak Stalkeři nevydávají takové klikavé zvuky.

3) Clicker - třetí fáze nakažení. Clickeři je stádium nakažení obyvkle už několik měsíců. Jejich tvář je celá zarostlá houbou, to znamená, že jsou slepí, řídí se jen sluchem a čichem, nicméně, pokud budete hluční a nebo příliš blízko, vrhnou se na Vás a jakmile Vás jednou odhalí, už se jich nezbavíte. Neplatí na ně, že byste se jim někam schovali. Clickery poznáte už na větší vzdálenost, jelikož vydávají hlasité klapavé zvuky, proto jejich název - Clicker - [klik]. Na Clickery neplatí pěstní souboje, na to rovnou zapomeňte, můžete je však zabít připlížením zezadu dýkou, použít na ně zbraň na blízký boj a nebo je postřílet.

4) Bloater - čtvrtá fáze nakažení, která je zároveň nejhorší a těžko se poráží. Bloateři jsou nakažení už déle než rok, jsou kompletně zarostlý houbou, houbová vrstva je na nich tak silná, že tvoří na jejich těle jakýsi pancýř či brnění. Pokud ho budete chtít zabít zbraní, budete muset vystřílet velké množství nábojů. Lepší je proti Bloaterům použít oheň, který je spálí. To znamená buď zápalné láhve a nebo plamenomet. Dávejte si pozor, Bloateři proti Vám střílejí houbovité koule, která vybuchují a způsobí Vám tak značné ublížení na zdraví. Bloateři jsou taktéž slepí, řídí se sluchem. Narozdíl od ostatních fází nakažení, když Vás chytí, tak Vás nekousne, ale chytne Vás za čelisti a ty Vám roztrhne od sebe.

Dechberoucí krása a požitek z hraní


The Last Of Us je především příběh o cestě. Nejde o bezlhavé řezání hlava nehlava se s nepřáteli. Jde o dlouhou cestu, kterou musí hlavní hrdinové ujít, aby došli k cíli - k Světlonošům a Joel jim předal do rukou možnost pro vyléčení lidstva v podobě Ellie. Jde tu o dechberoucí zpracování prostředí, krajiny, kdy se musíte kochat tím, jak vše vypadá naprosto fantasticky a realisticky. Hra Vás prostě pohltí a vy se budete ochotně vést a nebudete se chít od hry odtrhnout. Ellie jsme si oblíbili a je úžasné sledovat, jak se postupně vztah mezi Ellie a Joelem vyvíjí. Vývojáři prostě mysleli na všechno, ať už se jedná o detaily krajiny, především vody, Ellie, která se Vám při krčení za zdí schová po ruku či zpracování soubojů zblízka, kdy mlácení s nepřítelem působí reálně a hlavně dost brutálně.

Závěřem bychom napsali vlastní dojmy ze hry. Hra je originální svou tématikou, navíc co se týče grafického zpracování postav a prostředí, musíme hru vychválit do nebes, jelikož vizuální stránka hry je parádní! Pohled na trosky budov a zřícené mosty je úchvatný! Dále musíme vychválit soundtrack ke hře. Ellie nám ve hře vůbec nevadila a nepřekážela, naopak jsme si jí oblíbili a vzali jí za svou. Joel je sympaťák a parádně vytvořený hrdina. Prostředí se ve hře neopakuje, zdá se nám, že každá budova je jiná, každý pokoj, je zde dbáno na detaily. Hru jsme dohráli dvakrát a neomrzela nás, klidně si to dáme zase znovu. Jediné, co nás mrzelo je to, že příběh skočil. Hráli jsme to tak zažraní, že jsme si mysleli, jak rychle jsme to dohráli, opak je pravdou, hra nám zabrala dobrých 11 hodin, možná více, ale když Vás něco tak baví a uchvátí, nechcete, aby to skončilo. Ale nezoufejte, ještě je tu možnost si zahrát LEFT BEHIND, kde pro změnu ovládáte Ellie a zkouknete zase její ,,kratší příběh" :) Tahle hra je prostě skovost a právem je hra označena za nejlepší hru roku 2013. My jsme tedy hráli už remastered verzi pro PS 4, jelikož hra původně vyšla pro PS 3. Pro nás je to hra, která nasadila laťku sakra vysoko, dlouho na hru nezapomeneme a budeme s ní snad i usínat, takže bude těžké THE LAST OF US u nás z trůnu sesadit!

Klady:


+ otevřený svět
+ grafické zpracování hry
+ příběh
+ velké množství zbraní
+ obtížnost
+ hlavní postavy
+ atmosféra

Zápory:


- škoda, že hra není nekonečná
- vaši společníci jsou pro přátele neviditelní do té doby, než nepřítel spatří Vás, jinak jim můžou lítat před nosem, jak diví

Hodnocení:


Herní Svět PS4 hodnotí: 100%

Ostatní hodnocení:

Games.tiscali.cz: 100%
Bonusweb.cz: 98%
Hrej.cz: 100%
Doupě.cz: 95%

Trailer ke hře:Until Dawn

26. prosince 2015 v 17:11 | Nister |  Hráli jsme na PS4

Datum vydání: 26. srpna 2015
Vydavatel: Sony Computer Entertainment
Vývojáři: Supermassive Games

Představte si, že jedete s partou kamarádů v zimě na chatu v horách. Tenhle trip naznačuje jednu velkou pařbu, sexuální orgie, hektolitry alkoholu a plno zábavy a zážitků. Všichni jsou samozřejmě natěšení a tenhle víkend bude prostě vyvrcholením roku! Bez rodičů, bez školy a hlavně bez zábran. Jenže co když se všechno zvrtne a pobyt v horách se stane pro partu mladých teenagerů noční můrou..?

Zní to jako popis nějakého béčkového hororového filmu, ale tahle hra jde mnohem víc do hloubky, než byste čekali.
Takže popořádku..

Hra začíná popisem událostí rok zpátky, kdy se tato parta sešla na stejné chatě, jenže pubertální zábava se změnila rychle ve velkou tragédii, při níž zahynuli 2 osoby. Ale popořádku. Všichni jsme si někdy z někoho prostě vystřelili, pranky jsou oblíbenou zábavou dnešní generace a vše se hlavně musí udát před co nejvíce lidmi a hlavně se to musí všechno natočit, jinak to nemá žádný smysl! No a přesně tohle se událo i tady. Bezhlavě zamilované děvče obdrželo psaní od chlapce, který se jí líbil, že se sejdou v jednom z pokojů o samotě. Partička ostatních se samozřejmě ukryje v pokoji pod postel, aby vše měla z první ruky, kamera je připravena. Naivnii dívka vstoupí do pokoje a po krátké plaché konverzaci se rozhodne, že půjde rovnou na věc a rozepíná si před frajerem blůzku. Za její přímočarost tleskáme! Jenže, ostatní to pobaví, začnou se smát, prozradí tak svůj úkryt a začíná výměna názorů, na jedné straně ,,Vy jste fakt ubohý!" a na druhé ,,Byl to jenom prank, jenom sranda!". Kdo by ale čekal, že se zostuzená slečna rozhodne v noci při vánici vyběhnout ven z chaty neznámo kam do lesů? No, kroutíme hlavami. Nás by ven v tomhle nikdo nedostal, ani kdyby ten prank vysílali v celostátní televizi!


Ještě lepší je, když se celá parta vyníků zmůže jen na očumování před chatou a otázky typu ,,Kam šla?", nikdo se nemá k tomu, že by jí šli třeba hledat, nebo si jí jít udobřit. Prostě si v tý tmě, zimě a vánici dělej co chceš, když se urážíš! Jediný, kdo se za ní rozeběhne do lesů je její dvojče-sestra, aneb přichází další moment, kdy je mi jasný, že tohle bude hodně zlý. Jedna holka je někde bůhví kde v noci v lese sama a druhá holka běží do lesa (taky sama) jí hledat. Vypadá to na celkem brzký ámen pro obě. Samozřejmě jí máte v moci Vy, takže si můžete zvolit, kterou cestou se vydá. Po chvilkovém bloudění lesem a volání nás to zavede k sestře, která promrzlá klečí ve sněhu, dáme jí gentlewomansky bundu a pak se strhne zběsilý útěk lesem, protože tam někdo je a pronásleduje nás. Celá honička končí tím, že dívky narazí na sráz, kde není možnost pokračovat, pod nimi je jen obrovská propast, ale času není nazbyt, nikdo se přece nechce nechat zabít nějakým psychopatem a tak se holky rozhodnou zkusit to dolů. Jedna se drží kořenu ve srázu, druhou drží za ruku a nad hlavami se jim objeví maskovaný muž, který k nim natahuje ruku. I nyní máte možnost volby, buď pustíte sestru dolů a nebo se pustíte Vy a tím pádem spadnete obě. Je to jedno, protože stejně spadnete obě a je s Váma ámen.


Vypadá to jako konec, ale je to teprve začátek. Po roce se totiž tahle vypečená partička vrací ,,na místo činu". Kdo by se tam sakra chtěl vrátit, když dvě Vaše kamarádky zmizí beze stopy v lese? Tohle smrdí dalším průserem.
Tak se povedená partička opět sejde na místě zvaném Blackwood Pines poblíž Blackwood Mountains v Alběrtě, Kanada. Chata patří jednomu z nich, Joshovi, který je náhodou bratrem mrtvých dvojčat - Hannah a Beth. Nutno ještě podotknout, že prank byl spáchán na Hannah. Všichni se postupně sjíždějí k chatě a jednotlivé postavy jsou nám představovány krátkým popisem jejich vlastností a vztahů k dalším postavám. Je jich celkem 8.

Tahle hra nás bavila především proto, že máte pokaždé svobodnou možnost volby, ať už je jedná o rozhodnutí, jestli po cestě půjdete doleva, dopravda, zkratkou, podél hlavní cesty, jestli skočíte, budete šplhat, při dialozích s ostatními postavami máte možnost volby, jak budete komunikovat atd. Všechno zásadně ovlivňuje děj a hlavně vede k tomu, zda daná postava přežije či nikoliv.

Nejdříve si představíme sestry Washingtonovi, které rok před tím, než se naše parta znovu vrátí na horskou chatu, zahynuly.

HANNAH je jedinou postavou, za kterou v příběhu nemůžeme hrát. Hannah je starší sestrou Beth, ze sourozenců je prostřední, nejstarší je bratr Josh. Devatenáctiletá černovláska s brýlemi a tetováním motýla na rameni je bezhlavě zamilovaná do Mikea, což se jí stane osudným, jelikož její kamarádi si z ní vystřelí a ona zostuzená utíká do lesa, kam jí následuje její sestra Beth, která se jí jediná vydá hledat. Obě v lese zahynou pádem z útesu.

BETH je hratelnou postavou, na chvíli nám jí hra dovolí ovládat, když se vydáme na začátku příběhu (o rok dříve) hledat její sestru do lesa. Beth je osmnácitletá tmavovláska, která se o svou sestru stará, vyběhne za ní jako jediná a hledá jí. To se jí stane však osudným. Obou postavám propůjčila hlas i tvář Ella Lentini.

Hannah ani Beth se na základě jakýchkoli rozhodnutí jako jediné nedají ve hře zachránit, i když máte při ovládání Beth taktéž možnosti volby. Umřít zkrátka musí, protože od této tragické události se pak odvíjí celý příběh.První nám je představena sympatická devatenáctiletá blondýnka SAM. Její 3 hlavní vlastnosti jsou: pilná, ohleduplná a dobrodružná. Sam je přátelská, zajímá se o pocity druhých, nemá ráda konflikty a násilní a je sama sebou, ale když jde o život, je schopná bojovat o život do posledního dechu. Má ráda zvířata a chtěla by se stát ochránkyní přírody. Jako jediná se zastane Hannah a ostatním vmete do obličeje, že jsou totální blbci, že na ní spáchali trapný prank. Ve hře má nejblíže zpočátku k Hannah, byly nejlepší kamarády, poté k jejímu bratru Joshovi. Hlas i tvář jí ve hře propůjčila herečka Hayden Penettiere.


Jako druhý je nám ve hře představen devatenáctiletý špinavý blonďák CHRIS. Jeho 3 hlavní vlastnosti jsou: metodický, ochranářský a vtipný. Chris je přátelský, má smysl pro humor a rád si střílí z ostatních, má pro strach uděláno a nevěři na nadpřirozeno. Je závislý na svém telefonu a připojení k internetu. Chtěl by se stát vývojářem aplikací na telefony. Ve hře se projeví jeho ochranářství, stará se o bezpečí ostatních. Chris se jako jeden z mála nezúčastnil pranku na Hannah minulý rok, protože to přehnal s pitím a usnul na kuchyňské lince. Nejblíže má k Ashley, do které je zamilovaný. Tvář a hlas mu propůjčil herec Noah Fleiss.


Třetí postavou je osmnáctiletá blondýnka JESSICA. Její 3 hlavní vlastnosti jsou: sebevědomá, důvěřivá a neuctivá. Jess je provokativní, drzá a jejím snem je stát se modelkou. V dětství se věnovala baletu, poté chtěla být roztleskávačkou. Nechybí na žádné party. Většinou je bezstarostná, koketní, hravá a ostatním dává ráda různé přezdívky. Je to prototyp mrchy. Minulý rok si asi nejvíc užila prank spáchaný na Hannah, protože to byla ona, kdo se začal jako první smát a vše prozradil. Nejblíže má k Mikeovi, se kterým chodí. Tvář a hlas jí propůjčila herečka Meaghan Martin.


Čtvrtým do party je devatenáctiletý frajírek MIKE. Jeho 3 hlavní vlastnosti jsou: inteligentní, odhodlaný a přesvědčivý. Je to muž činu. Když se jedná o něco důležitého nebo nebezpečného, jde dobrovolně jako první a nebo předkládá své návrhy. Má rád pozornost, rád je středem dění a je narcistický. Točí se kolem žen, i když může působit, že nemá rád závazky. Jeho vztah k ženám může působit v kruhu přátel problémy. Ve hře má nejblíže k Emily a Jessice. Emily je jeho bývalá přítelkyně, zdá se, že mezi nimi to tak úplně není vyřešené, ale nyní chodí s Jessicou. Co se týče pranku na Hannah, tak Mike je v hlavní roli, kdy vyláká Hannah do pokoje a pobídne jí k tomu, aby si začala rozepínat halenku, pak všichni vyskočí z úkrytů a natáčejí si jí a smějou se jí. Tvář a hlas mu propůjčil herec Brett Dalton.


Pátou postavou je devatenáctiletá černovláska EMILY. Její 3 hlavní vlastnosti jsou: inteligentní, vynalézavá a přesvědčivá. Má ostrý jazyk, umí být jízlivá, má ráda, když je po jejím. Musí mít vždy pravdu. Zajímá se o módu a chtěla by psát články o ní v módním časopisu. Její slabá stránka se ukáže v nebezpečí, jelikož propadá strachu a má potřebu být chráněna, dokonce i za cenu životů ostatních, záleží jí především na jejím životě. To se hodně ukazuje v jejím vztahu s Mattem, se kterým chodí, chce být od něj chráněna a dokáže ho dost urážet. Jak sama tvrdí ,,Emily má vždycky pravdu, na ničem jiném nezáleží, protože Emily má vždycky pravdu". Před rokem při pranku na Hannah je Emily jednou z nejvíce zapojených, dá se říct, že si to užívá, jelikož s Jessicou se tomu nejvíc směje. Jejím bývalým přítelem je Mike, teď chodí s Mattem, ke kterému se však moc hezky nechová. Tvář a hlas jí propůjčila Nichole Bloom.


Šestým do party je osmnáctiletý afroameričan MATT. Jeho 3 hlavní vlastnosti jsou: motivovaný, ambiciózní a atletický. Má obrovské srdce, je to dobrý kluk. Matt je výborným sportovcem, ve škole už mu to tak dobře nejde, doufá ve stipendium. Ve vztahu s Emily je až moc loajální, nechá se sebou zametat a urážet se, může se zdát, že tenhle vztah je spíš jednostranný, jelikož to působí, že Matt je jen Emily hračka. Matt není příliš odvážný, ale postupem hry se ukazuje, že když ho někdo s kamarádů potřebuje, dokáže mu pomoci. Tvář a hlas mu propůjčil Jordan Fisher.


Sedmým hrdinou příběhu je dvacetiletý JOSH. Jeho 3 hlavní vlastnosti jsou: přemýšlivý, milující a komplexní. Josh je starším bratrem Hannah a Beth, které minulý rok zemřeli. Mezi přáteli působí jako vtipálek, nicméně se dozvídáme, že od 11 let trpí duševní poruchou a není psychicky vyrovnaný a dokonce bere antidepresiva, obzvláště po smrti sester na tom není dobře, i když se s tím snaží vyrovnat, jeho deprese se zhoršily. Chtěl by jít v otcových stopách a stát se filmovým producentem, často také používá fráze z filmů. Minulý rok při pranku na jeho sestru Hannah byl společně s Chrisem opilý a spal v kuchyni. Ve hře má nejblíže k Chrisovi a Sam. Tvář a hlas mu propůjčil Rami Malek.


Osmou a poslední postavou z party je osmnáctiletá zrzka ASHLEY. Její 3 hlavní vlastnosti jsou: akademická, zvídavá a přímá. Miluje knihy, nesnáší horory. Je přátelská, veselá a je ráda ve společnosti svých kamarádů. Hodně se bojí, protože má velkou představivost. Naproti ostatním je zdvořilá a nemluví sprostě. Minulý rok při pranku se přímo neúčastní, je jen divákem události. Nejblíže ve hře má k Chrisovi, do kterého je zamilovaná. Tvář a hlas jí propůjčila Galadriel Stineman.


Zpátky k možnostem volby. Postupně si zahrajete za všech 8 postav a díky tomu, jak a kam postavu směřujete, určíte jí osudově, zda zemře či ne. Je to jenom na Vás, ale upozorňujeme, že nikdy nevíte dopředu, jestli právě tato rozhodnutí vedou správnou cestou, takže ani když se Vám na první rozmysl něco zdá správné, nemusí to tak být. A v tom tkví kouzlo téhle hry, protože si jí můžete zahrát znovu a znovu a pokaždé postavy směřovat jiným směrem a tím pádem Vám na konci hry můžou přežít zase úplně jiné postavy. Nutno říci, že ve hře Vám můžou na základě špatných rozhodnutí umřít všechny postavy, nebo dokonce na základě správných rozhodnutí můžete dojít do konce se všemi postavami živými! Ano, je to možné! Takže se snažte! Může se také stát, že do finále dojdete jen například se 3 přeživšími, ostatní Vám umřou. To je na té hře nesmírně zajímavé a nutí Vás to hrát hru znovu, abyste pokaždé dosáhli toho, že jich zachráníte víc!


Díky tomu je ve hře více dějových linek a více alternativních konců. Ale pozor, nejde tady jen o to ovládat jednotlivé postavy, vybírat směr konverzací a určovat kam se postava vydá. Jde tu i o to, že ve hře máte plno předmětů, které je potřeba objevit, jelikož jsou do takzvané ,,důkazy, vodítka", která se Vám pak ukazují v herním menu. Další důležitou věcí, která Vám může ve hře výrazně pomoci při rozhodování jsou TOTEMY. Totemy jsou ve hře různé, najdete je kdekoliv na zemi. Tyto totemy, když je seberete a otočíte přední stranou k sobě Vám formou ,,vidiny" ukáží budoucí důležitou událost, tzn. ukáže Vám třeba smrt určité postavy nebo Vás popostrčí v tom, jak se máte příště rozhodnout, aby to bylo správné a nemělo to pro Vás fatální důsledky nebo například Vám ukáže, kde můžete čekat nebezpečí.

Totemů jsou ve hře různé druhy a to:

ČERNÝ - černý totem je ze všechn nejhorší, jelikož ukazuje SMRT. Ten, kdo najde tzv. Death Totem Vám ukáže vidinu toho, jaká je ve hře možnost smrti dané postavy, která totem našla. Neznamená to však, že nutně tato postava, když s ní najdete totem smrti, musí umřít, protože pořád jde pak jen a jen o Vaše rozhodntí, abyste smrti zabránili.

ČERVENÝ - červený totem je druhý nejhorší, ukazuje vám NEBEZPEČÍ. Danger totem se Vás spíše snaží varovat před nadcházejícími události v příběhu, kdy Vám hrozí velké nebezpečí. Neukazuje jen osud postavy, kterou právě ovládáte, ale může Vám ve vidině ukázat kteroukoli jinou postavu, které hrozí nebezpečí. Znamená to, že si budete muset v daný okamžit dávat velký pozor.

HNĚDÝ - hnědý totem ukazuje POTENCIÁLNÍ ZTRÁTU PŘÍTELE. Loss totem Vám ukáže ve vidině smrt nějakého z Vašich přátel. Samozřejmě nemalujte čerta na zeď, opět je vše na Vašich krocích ve hře.

ŽLUTÝ - žlutý totem VIDINA BUDOUCÍCH UDÁLOSTÍ. Guidance totem Vám ukazuje následující události ve hře. Nemusí to být nutně předzvěst něčeho zlého, spíš jen nápověda dalších kroků, které je dobré udělat.

BÍLÝ - bílý totem ŠTĚSTÍ. Fortune totem Vám ukáže šťastná rozhodnutí.

Pokud se Vám podaří ve hře nasbírat všechny totemy, odkryje se Vám v menu pod totemy záhadné video.


Ve herním menu máte také u postavy, kterou ovládáte zobrazeny její vlastnosti a vztahy k ostatním postavám ve hře, které se na základě Vašich rozhodnutí ve hře neustále mění. To znamená, že si můžete zlepšit vztah s každou postavou, ale také zhoršit.


Co se nám taky líbilo bylo, že mezi jednotlivými kapitolami probíhá něco jako sezení u psychiatra. Psychiatr Dr. Hill, kterého ztvárnil herec Peter Stormare, Vám také pokládá plno otázek, kde se můžete rozhodnout, jakou odpověď zvolíte. I to je velmi důležité co se děje týče. Více prozrazovat však nemůžeme pro Ty, kteří hru ještě nehráli.

A proč je hra tak děsivá a proč by měl někdo vůbec umírat? Protože v lese a všude na Vás číhá nebezpečí, které zabíjí! A stačí jen sebemenší špatný krok, někde zapomenutý předmět atd a hru Vám to zásadně ovlivní a postava může zemřít. Ještě zmíníme, že ve hře je nápověda, kdy můžete zjistit, zda jste se v danou chvíli rozhodli ve hře správně, zjistíte to tak, že po volbě se Vám objeví v rohu obrazovky symboly bílých motýlích křídel, tzv. Butterfly effect.


Závěrem bychom chtěli napsat, že hra nás nadchla, jelikož takových her moc není a je vždy příjemné, když nemusíte postupovat podle nalajnovaných dějových linek, ale máte svobodnou možnost volby, kam se bude příběh a osud postav ubírat. Zezačátku nás trošku zlobila ta ,,statická" kamera, ale hráč si na to rychle zvykne a pak už je to prostě zábava, která Vás chytne! Doufáme v další pokračování hry, třeba s jináými postavami a jiným příběhem, protože tohle nás prostě baví!

A abychom Vám řekli, jak jsme dopadli ve hře mi, tak jen prozradíme, že jsme hru dohráli 2x. Poprvé nám přežili jen Chris, Mike a Emily a napodruhé se nám podařilo už zachránit všechny. Ono to jde, stačí se vyvarovat chybných rozhodnutí, která jste dělali napoprvé. Protože poprvé se povede jen málokomu, aby přežili všichni. Tak vzhůru do toho!

Klady:

+ alternativní konce hry
+ velké množství hratelných postav
+ svobodná rozhodnutí
+ děsivá atmosféra hry
+ grafické zpracování a dialogy postav
+ budování vztahů mezi postavami
+ hra se dá hrát několikrát znovu a neomrzí

Zápory:


- statická kamera může někomu vadit
- hra je poměrně krátká
- příběh by mohl být ,,originálnější"

Hodnocení:


Herní svět PS4 hodnotí: 90%

Ostatní hodnocení:


Games.tiscali.cz: 80%
Bonusweb.cz: 84%
Hrej.cz: 90%
Doupě.cz: 90%

Trailer ke hře:Watch Dogs

20. prosince 2015 v 18:01 | Nister |  Hráli jsme na PS4

Datum vydání: 27. května 2014
Vydavatel: Ubisoft Entertainment
Vývojáři: Ubisoft Montreal


Tuhle hru jsme si z obchodu přinášeli jako první a nutno říci, že s dost smíšenými pocity. Neměli jsme prakticky žádná očekávání a popravdě jsme si říkali ,,Ale co, snad to nebude tak zlý". A ono to zlý nebylo, naopak!

Děj se hry se odehrává v americkém Chicagu. Město řídí systém CtOS - nejpokročilejší počítačová síť v Americe. Převezmete do rukou hlavního hrdinu, Aidena Pierce, bývalého zlodějíčka a gangstera, ale především zdatného hackera, který nežil zrovna růžovou a spořádanou minulostí. Díky tomu mu na záda dýchá pár rozzlobených nepřátel. To zapříčiní smrt jeho neteře. Z flashbacků se dozvídáme, že jeho neteř byla zabita ,,nepřáteli" při cestě autem právě s Aidenem. Tato událost donutí Aidena jednat a pomstít se všem, kteří jsou za smrt jeho neteře zodpovědní. S tím však moc pochopení nemá Aidenova sestra Nicky, která v pomstě nevidí žádné řešení a snaží se po smrti své dcery jít dál a začít žít, už kvůli jejímu synovi Jacksonovi.

Aiden je však rozhodnutý jednat na vlastní pěst. Pomáhá mu v tom jeho parťák a spojka Jordi Chin. Jordi Chin je američan asijského původu, který má trošku svérázný humor a nebere si s nikým servítky. Patří do gangu ,,Fixers" a je jejím lídrem. Pokud potřebujete vyhledat nepřátele nebo naopak zmizet, obraťte se právě na Jordiho.


Ve hře máte možnost se za pomoci svého chytrého telefonu hacknout do mobilů lidí a tím vyslechnout jejich hovory, přečíst sms konverzace a nebo se jim jednoduše nabourat do internetového bankovnictví a vysát jim z účtu peníze. Ty si pak můžete vybrat z jakéhokoli bankomatu ATM ve městě. Za hotovost máte možnost si kupovat u překupníků v obchodech nejrůznější zbraně nebo součástky do výbušnin, které si můžete v herním menu vytvářet. Nechybí tady ani obchody s oblečením, kde si můžete kupovat nové oblečení. Oblečení je tu i proto, abyste se ztratili z pátrání policii. Musím však říct, že mně se to nikdy nepodařilo, protože jakmile nás honila policie, prodavač s námi nechtěl mít nic společného :D. Těžko říct, možná jsme na to šli špatně.

Velkou výhodou a plusem hry je otevřený svět. Mapa města je velká. Na Mapě Vám mimo žlutě označené hlavní kampaně svítí ohromné monžství vedlejších úkolů a misí a vy si můžete vybrat, co právě chcete plnit. Jednoduše si označíte místo na mapě a za pomocí GPS navigace se k ní, buď pěšky a nebo pohodlně v autě dostanete.
Zpět k hackování mobilem, může proniknout do kamerového systému a sledovat dění přes kamery, nebo se za pomoci kamer dostat do místností, které potřebujete a tam hacknout bezpečností systémy a dostat se do dalších úrovní. Tato hra je především o hackování. Po městě je pár Vašich skrýší, kde si Aiden může odpočinout, pošlete ho prostě jednoduše spát a nastavíte čas, kdy chcete aby se vzbudil. Ve skrýši můžete natáhnout do jeho počítače nahrávky spojené s kampaní z odposlechů telefonu a nebo se převléknout do Vašeho zakoupeného oblečení. Na mapě je skrýši docela dost.

Důležité je si ve městě otevřít přístupy do systému CtOS v jednotlivých částech města, abyste mohli telefon používat kdekoliv ve městě. Na mapě je několik věží CtOS, které musíte hacknout a odemknout si tak jednotlivé části města pro hackování. Některé jsou nehlídané, jiné však střeží ozbrojení vojáci. Musíte se tedy prostřílet až ke skříňce CtOS. K čemu to vlastně je? Když budete mít pod vládou všechny části města, můžete při honičkách v autech, ať už s nepřáteli nebo policií ovládat semafory, spouštět brzdící bloky ze země, které zastaví auto, které do nich narazí a bude se Vám tedy snadněji unikat, atd. Hru Vám to tak usnadní.


Vaším dalším hackerským kontaktem ve hře je ,,Badboy17", když se však s hackerem střetnete osobně, zjistíte, že to není muž, jak si Aiden celou dobu myslel, nýbrž je to žena - Clara Lill, která pod přezdívkou jen vystupuje. Clara je hackerka a tatérka, pomůže Vám najít toho, kdo Vám zabil neteř.

Nic se ale nezdá tak, jak to je, v příběhu se objeví plno zápletek a podrazí Vás lidé, od kterých byste to možná nečekali. Potkáte tu další postavy, které mají velký vliv na děj hry. S některými budete spolupracovat, některé musíte postupně odstranit.

Ve hře máte možnost si projít ve vedlejších úkolech různými minihrami, ať už se jedná o sbírání bodů, hraní pokeru, chlastací hra, kelímky (kulička schovaná v některém kelímku), honičky v autech, převoz aut z bodu A do bodu B a jiné. Ve hře si také dávejte pozor na jiné hráče hry, kteří Vás mohou hacknout a vy máte v časovém úseku zjistit, kde nepřítelský hacker je a zneškodnit ho dřív, než Vám na ukazateli hackne veškerá vaše data. Ovládat ve hře můžete i čluny a brouzdat po vodě. Když spadnete do vody, nic se neděje, Aidena vývojáři nezapomněli naučit plavat, což oceňujeme s potleskem, jelikož v jiných hrách, když spadnete do vody, tak je po Vás. Tady si můžete vesele plavat, jak chcete.


Ještě jednou k policii, ta je ve hře dost neodbytná, pokud už po Vás jdou, neberou si servítky a najdou Vás prostě všude. Na ukazateli se začnou objevovat žluté kruhy, kterým se musíte vyhýbat, aby policie nezaměřila Vaši polohu, což upřímně jde těžko, jelikož kruhy se zvětšují a je jich na mapě hodně, takže moc možností nemáte. Pokud chcete utéct pátrání, je dobré ve hře použít rušičku, díky níž na chvilku vyrušíte signál a procenta ,,zaměření" se zastaví, jakmile ale dojde panel až na 100%, jste zaměřeni a musíte unikat. Dobré je se schovat třeba do pozdemních tunelů, garáží, nebo pod most, i když na Vás policii povolá vrtulník, tak ani pod mostem nejste v bezpečí.

Ve hře byli nejotravnější policisté, kterých je těžké se zbavit, avšak, když si najdete správný úkryt, pátrání po nějaké době ustane a můžete normálně pokračovat.

Postavy:


Aiden Pearce


Nicky Pearce (Aidenova sestra)


Jackson Pearce (synovec Aidena, syn Nicky)


Jordi Chin


Clara Lille


Damien


T-Bone Grady


Dermot Quinn


Anthony "Iraq" Wade

Rozhodně tuhle hru nelze srovnávat s GTA, jelikož to prostě NENÍ GTA, a tak je také zapotřebí k Watch Dogs přistupovat. Někomu zpočátku nemusí vyhovovat ovládání, především vozidel, nicméně rychle se do toho dostanete, protože to není nic těžkého. Příběh má hodně zápletek, možná to může působit zmateně, někomu to může vadit, nám to nevadilo, děj hry směřuje tam, kam to každý čeká, ale ani to nekazí dojem. Nás to bavilo a to je to hlavní. Není to nejlepší hra, kterou kdy kdo hrál, ale neurazí a nenudí. Jediné, co může být časem otravné je neustále se opakující hackování systémů, mobilů a kamer, ale o tom prostě ta hra je.


Klady:

+ otevřený svět, velká mapa města
+ město Chicago je ve hře plné lidí a zkrátka žije
+ velké množství kampaní, mimo dějové linky je tu velké množství vedlejších misí
+ grafické zpracování hry
+ velké monžství aut, zbraní a jiných předmětů


Zápory:


- hlavní dějová linka, příběh trošku ,,pokulhává", i když záměr byl dobrý, zpracování už trochu horší, něco tam chybí
- zbavit se policie je ve hře opravdu těžké
- hackování kamer, mobilů a jiných zařízení se postupem času může stát otravným a stereotypnním
- nedá se střílet z auta

Hodnocení:


Herní svět PS4 hodnotí: 80%

Ostatní recenze:


Games. tiscali.cz : 70%
Bonusweb.cz : 88%
Hrej.cz: 90%
Doupě: 90%


Trailer ke hře:


Marťan

20. prosince 2015 v 13:34 | Nicole |  Doporučujeme (knihy)

Představte si, že zůstanete sami na Marsu. Odkázáni jen sami na sebe, bez jediného člověka. Všude okolo Vás je jen rozlehlá pustina Marsu mířící do nekonečna, aspoň tak Vám to připadá. Jediné, co máte k dispozici je řídící místnost HAB, kde můžete být bet skafandru, můžete se tu najíst, odpočinout si, vyspat se. Ale žádné jídlo na Marsu nevydrží věčně. Kde si ho tu máte obstarat, až Vám dojde? Navíc, všichni si myslí, že jste mrtví a tudíž šance na Vaše vysvobození je v tuto chvíli nulová.

Tak přesně tohle se stane americkému kosmonoutovi Marku Watneymu. Se svým týmem byl vyslán na Mars v kosmické lodi Hermes, určené pro program Ares 3, aby zde provedl patřičné výzkumy pro NASA. Jenže tým přepadla silná bouře, která Marka Watneyho odmrštila při přechodu z HABu k MAV někam do neznáma a tým musel opustit planetu dřív, než je to smete všechny a cesta zpět by pro všechny byla nemožná. A tak v domění, že je Mark skutenčně mrtvý, opustili na poslední chvíli tuto planetu a Marka nechali na pospas nehostinnému Marsu.

Členové posádky:

Melissa Lewisová - velitelka akce, geoložka
Beth Johannsen - stará se o řízení lodi
Rick Martinez - silně věřící, stará se o řízení kosmické lodi
Chris Beck - doktor
Alex Vogel - chemik
Mark Watney - botanik

Mark Watney je na Marsu sám od Solu 6, přičemž poznámky z prožitých Solů (den na Marsu liší se od normálního dne na Zemi) si zaznamenává formou psaného deníku (ve filmu si deník nahrává na kameru). Mark plánuje, jak přežít a hlavně, jak se dostat z Marsu pryč, což je nelehký úkol vzhledem k tomu, že si všichni myslí, že je mrtvý a další plánovaná mise Ares 4 se uskuteční až za 4 roky, což by byl už dávno mrtvý, jelikož zásoby s jídlem se výrazně tenčí. Řídící místnost HAB je totiž pro 6ti člennou posádku přizpůsobena zhruba na měsíc. Mark má aspoň k dispozici přiděly jídla pro 6 osob jen sám pro sebe, čímž se mu možnost přežití o něco prodlužuje, na však na dlouho. Vrátíme-li se k další misi Ares 4, která na Marsu přistane za 4 roky, problém je také v tom, že Ares 4 přistane v kráteru Schiaparelli, který od Acidalia Planitia, kde se nachází Mark je vzdálena 3200 kilometrů, to znamená, že by se Mark musel dopravit ještě do 3200 kilometrů vzdáleného kráteru Schiaparelli, což není možné.

Musí tedy vymyslet plán, jak se spojit s řídícím střediskem NASA a dát vědět, že je naživu, aby se celá věc urychlila a naplánovala, jinak nemá šanci přežít a umře tu co nevidět sám, aniž by někdo věděl, že ho tu nechali.
Mark se musí starat o přívod kyslíku, recyklátor vody, vymyslet, jak na planetě Mars pěstovat jídlo.
Ačkoliv je to takřka nemožné, přijde Mark na to, že za pomocí marsovské půdy, lidských exkrementů (uchvávají se do balíčků v boxu), vody a brambor, které našel mezi zásobami, je možné pokusit se vypěstovat další bramobry, tak by mohl přežít o něco déle! Do Habu nanosí marsovskou půdu, kterou pohnojí za pomocí exkrementů posádky (jo, Johannsenová fakt smrdí!), zasadí pár brambor a zařídí přísun vody, což je zpočátku s velkými obtížemi, jelikož kvůli tomu Hab málem vybouchne - nikdy si nehrajte na Marsu s ohněm!

Nebudu se tu více rozepisovat podrobně o přežití na Marsu a dalších krocích, které musel Mark podniknout, zmíním se jen o tom, že se mu za pomoci Pathfinderu, nalezeného kus cesty od Habu podaří nakonec spojit s NASA, a tak se rodí bláznivý plán, jak zachránit Marka Watneyho. A jak to dopadne? To si přečtěte :)

Viděla jsem nejdříve film, který mě naprosto nadchnul a ten mě právě přivedl ke knize. Kniha je poutavá a stejně jako u filmu Markovi prostě musíte fandit! Držíte mu palce, aby se mu vše povedlo tak, jak má, prožíváte s ním krok po kroku a nedáváte s ním na všechny trhliny v plánu i na Mars! Má to všechno, náboj i vtip! Jen doporučuji!

Hodnocení: 9/10

Více o filmu zde: http://www.csfd.cz/film/384557-martan/prehled/