Knižní, filmové a herní recenze

Pán Much

2. června 2015 v 22:25 | Nicole |  Doporučujeme (knihy)

Román anglického spisovatele Williama Goldinga znázorňující dobro a zlo, které je o to víc znepokojující, protože hlavními aktéry příběhu jsou děti.

"Námětem knihy je pokus vysledovat vady společnosti k jejich kořenům ve vadách lidské povahy. Cílem příběhu je ukázat, že stav společnosti nutně závisí na morálním charakteru jednotlivců a nikoli na politickém systému, ať se zdá sebelogičtější nebo poctivější. Celá kniha je svou povahou symbolická, až na epizodu zachránění v závěru, kdy zasáhne život dospělých, napohled důstojný a zdatný, ale ve skutečnosti zabředlý do téhož zla jako život dětí na ostrově. Neboť důstojník, který svým příchodem ukončil štvanici na lidskou kořist a chytá se odvézt děti z ostrova na válečné lodi, je už připraven podniknout na svého nepřítele stejně nelítostný hon. A kdo potom přispěchá, aby zachránil tohoto dospělého a jeho křižník?"

Příběh, který nenechá nikoho chladným je ostrým pohledem do životů dětí, které jsou vyvrženy na pustém ostrově bez základních hygienických či potravinových potřeb. Postupem času sledujeme krutou proměnu aktérů, kteří pro přežití svádí mezi sebou nelítostný souboj o jídlo a postavení. Sledujeme dva tábory, zatímco v jednom je zachována lidskost a hodnoty civilizace, ve druhém se pustí do zákonů divočiny, sadistických her, rituálů a násilí. Kam až člověk, v tomto případě dítě, dokáže zajít, aby zachránil sám sebe? Je dítě schopné krutého násilí, bezcitnosti a dokonce i kanibalismu? Dokáže někdo tohle peklo na zemi zastavit? A nebude už náhodou pozdě?

Jedna z knih, která stojí za to přečíst a měl by jí znát každý!

Hodnocení: 10/10

Pokud má někdo zájem, doporučuji i filmové zpracování! více zde: http://www.csfd.cz/film/12840-pan-much/

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama