Knižní, filmové a herní recenze

Klub rváčů

1. června 2015 v 19:45 | Nicole |  Doporučujeme (knihy)

Devět minut.
Znáte Tylera Durdena? Možná je to támhleten chlapík, co má napuchlé oko a zřejmě přeražený nos. Tenhle příběh vlastně začal úplně nenápadně, úplně normálně: když věci z mého bytu, věci koupené v IKEA, vyletěli oknem z patnáctého patra. Protože ten byt vybouchl. Protože tam vybouchl plyn.
Sedm minut.
Tenhle příběh možná začal tehdy, když jsem si jednou zašel na nudapláž. Tyler tahal z moře kusy dřeva, dělal půlkruh ze špalků a já ho ho sledoval. Pak si sedl se zkříženýma nohama do stínu těch špalků a zeptal se mě, kolik je hodin.
Pět minut.
Možná to začalo až tehdy, když jsme spolu bydleli. Když mi nasypal na ruku louh. A pak mi dal vlhký polibek právě na to místo. Když smícháte louh s vodou, rozpustí to dřevěnou lžíči. Byla to meditace...A pak ještě Marla. Celou noc jsem snil o tom, jak klátím Marlu. A jednou ráno jsem uviděl v záchodové míse použitý kondom.
Tři minuty.
A pak přišel Projekt zmatek. A Záškodnický výbor Projektu zmatek. A Útočný výbor Projektu zmatek. A pak klub rváčů, málem bych na něj zapomněl. Kluby rváčů v různých městech. Vy neznáte Tylera Durdena? Vy nevíte, co je to klub rváčů? To je vlastně dobře, protože první pravdilo klubu rváčů je nemluvit o klubu rváčů! Jednou jsem se zeptal číšníka, jestli nezná Tylera. Podíval se na mě překvapeně a odpověděl. Tyler jste přece vy, pane. Tyler jsi přece ty. A já nejsem jsem Tyler Durden.
Jedna minuta.

Klub rváčů je kniha, která nás zavede do světa muže, který trpí nespavostí, chodí do běžné práce, žije obklopen moderním nábytkem společnosti IKEA a navětěvuje podpůrné skupiny s vážně nemocnými lidmi, i když fyzicky neumírá. Seznámí se s Marlou, jsou naprosto stejní - podvodníci. Znechucený stereotypním životem a konzumní společností, nenávidící svá zaměstnání, nadřízené, lidi nakupující zbytečnosti, kteří také zbytečnosti řeší. A Tyler? Tyler Durden? Tyler je vlastně on, jeho horší schizofrenní já, ten co vaří mýdlo, lije lidem na ruku louh a zanechává svůj otisk ve tvaru polibku, vyměšuje se do polívek snobům a vede agresivní boj proti nesmyslnosti života v západní civilizaci a vůbec vede Klub rváčů!

Kniha není pro každého, někdo se v hlavním hrdinovi vidí, rozumí mu, souhlasí s jeho pohledem na konzumní svět a zbytečnosti kolem. Někdo knihou prolítne ani neví jak a zůstane čumět, jak péro z gauče a řekne si, že to byl dobrej trip na LSD.

Hodnocení 6/10

Pokud někoho nebaví číst, doporučuji shlédnout film s Bradem Pittem a Edwardem Nortonem v hlavních rolích.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama