Knižní, filmové a herní recenze

Karanténa: Samotáři

11. června 2015 v 14:46 | Nicole |  Doporučujeme (knihy)

Je až s podivem, že tuto skvělou knihu, jsem objevila v Levných knihách za 89,- Kč. Kniha má rozhodně na víc, než se válet v takových masách v knihkupectvích druhé kategorie. Klidně bych jí viděla vystavenou v Neoluxoru za 200-300 Kč s přehledem. Je to škoda. Především pro autorskou dvojici Lex Thomas.

Lex Thomas je pseudonymem autorské dvojice Lexe Hrabe a Thomase Voorhies, kteří se dali dohromady jako spisovatelská dvojice v Los Angeles. Karanténa: Samotáři je jejich první kniha.

Příběh se odehrává na půdě americké McKinleyho střední škole. Bratři David a William Thorpové se právě chystají po prázdninách zpět do školy. David je z bratrů starší, býval členem fotbalového týmu, byl oblíbený, ale nedávno se rozešel se svou přítelkyní Hilary, když ho podvedla s jeho kamarádem z fotbalu Samem. To je pro něj poslední kapka, po smrti matky při tragické nehodě už nemá co ztratit. David se s ním popere a tím pádem se stává vyvrhelem školy. Nikdo z týmu ho už nebere. Stal se psancem školy. William je mladší bratr Davida, kterého čeká jeho první rok na střední škole.

První den školy je vždycky plný očekávání a změn. Je fajn vidět zase své spolužáky. Ale tento den nebude ani zdaleka obyčejným dnem na McKinleyho střední škole, bude mít katastrofální následky a dopad na životy všech, kteří jsou uvnitř.
Ve škole dojde k výbuchu, jeden z učitelů umírá Davidovi přímo před očima. Nastává šílenství, všem žákům vypadávají vlasy, zůstává jich jen pár a vlasy všech jsou bílé, jako kdyby byli staří lidé. Žáci, kteří již dovršili dospělosti, umírají. Nikdo neví, co se děje. Ve škole vypukne panika. Škola je obklíčena vojáky v maskách a uzavřena před okolím. Nikdo se ze školy nedostane ven. Žáci jsou nakaženi nebezpečným virem, na který dospělý lidé umírají, avšak teenageři ne. Před školní branou je vybudována vojáky průchozí kabina se snímačem otisků prstů. Když se studenti blíží dospělosti, vir z nich postupně vyprchává a proto musí neprodleně přes kabinu opustit školní budovu, jinak by zemřeli, jelikož v dospělosti je pro ně vir smrtelný.

Ve škole se strhne boj o zásoby, které jsou vrtulníkem shazovány na školní dvůr. Žáci si vytvořili své vlastní gangy a společně proti sobě bojují o potraviny hlava nehlava až do krve. Jsou zde gangy:


Borci - Fotbalový tým, do kterého dřív patřil i David, nyní však je s nimi v nepřátelství. Jejich velitelem je Sam. Úhlavní nepřítel Davida. Borci jsou nejobávanější a nejkrutější gang. Mají největší zásoby jídla, ukořištěné ze dvora při zásobování, každý se jich bojí. Obývají ve škole tělocvičnu. Jediní s kým vycházejí jsou Krásky, protože Sam a Hilary spolu chodí a ostatní Borci v gangu Krásek mají taky svoje holky.

Krásky - Hlavou gangu je Hilary, Davidova bývalá přítelkyně. Jsou zde nejkrásnější holky ze školy. Hilary chodí se Samem, vůdcem gangu Borců, proto spolu gangy vychází. Krásky se vyznačují tím, že si barví hlavy na žluto. Do bitvy o jídlo na dvoře Krásky nezasahují, jelikož dostávají jídlo od Borců. Obývají tělocvičnu společně s Borci.

Děvky - vedené Violet, jsou holčičí gang sestavený z drsných holek, lesbiček a dalších zvláštních kretatur. Barví si hlavu na červeno. O zásoby se dokážů pobít až do krve. Na trhu mezi gangy nic neprodávají, ale zato dokáží sehnat vše, co kdo potřebuje. K obraně používají nože. Obývají jídelnu a kuchyň.

Freakové - Vůdcem gangu je Bobby. Po Borcích ten nejvíc nebezpečný gang. Umí dobře bojovat. Jsou to dobře informovaní lidé, kteří Vám zjistí snad úplně cokoliv. Vyznačují se modrými vlasy a tmavo-modrým oblečením. Dokáží s přehledem někoho sledovat.

Geekové - Je to gang umělců. Nosí barevné oblečení s flitrami a vlasy mají též barvené na různé barvy. Pro ostatní gangy pořádají tzv. Geek Show, na kterých hrají divadlo a oslavují. Obývají dílny a ateliér.

Skejťáci - Již podle názvu každý ví, že tahle skupina nedá ránu bez skatu (doslova).

Nerdi - Společenství knihomloů, kteří se ukrývají ve školní knihovně. Vyznačují se černými vlasy a khaki barvami svého oblečení. Dokážou se postarat o raněné a léčit je. Jako jediní ze všech gangů mají telefony a počítače. Jsou však velice utlačováni Borci.

Samotáři - Neboli Odpadlíci nejsou vlastně ani tak gang, jako spíš skupinka odpadlíků z jiných gangů, které vyhodili a nebo se nedostali vůbec do žádného gangu. Vyznačují se obyčejně: mají bílé vlasy (nechali si je prostě tak, jak jim je virus udělal). Jsou rozprostřeni většinou po celé škole, kde se jednotlivě ukrývají. Později však společně obývají skládku.
Vůdcem gangu je David.

Gangy mezi sebou bojují na život a na smrt, vše se zvrtne, když David omylem zabije jednoho z Borců - Brada, když se pokouší před Bradem zachránil bezmocnou holku jménem Lucy. Borci běsní a na Davidovu hlavu je vypsána odměna. Především Sam ho chce zabít. Lucy bývala členkou gangu Krásek, ale nesnesla ustavičné oběžování od Borců a proto ze gangu odešla a stala se Odpadlíkem, odkázaná sama na sebe. Stává se tedy členkou Samotářů. Zjišťujeme, že Lucy a Davidův mladší bratr Will se znají. Jsou kamarádi. Později se dozvídáme, že Will je do Lucy nešťastně zamilován. Ta ho však bere jen jako skvělého kamaráda. Oči má totiž jen a jen pro Davida. Z čehož Will běsní a bratra za to nenávidí. Mezi bratry se vztah rapidně zhoršuje. Will nechce poslouchat Davidovi rozkazy a už vůbec se nemůže dívat na to, jak to mezi ním a Lucy jiskří. Ještě je zapotřebí dodat, že Will je epileptik. Budete se divit, ale dost mu to pomůže v boji s Borci.

Jak už bylo psáno, David je v hledáčku rozběsněných Borců, kteří se chtějí pomstít za mrtvého Brada, ale především jejich vůdce Sam, chce Davida zabít. Podaří se jim Davida zmocnit a věšet ho. Málem ho oběsí. Tahle událost vyvolá mezi gangy všeobecný rozruch a úžas. Většina odpadlíků, kteří nemají svůj gang a bloudí školou na vlastní pěst se rozhodnou vyhledat Davida a vytvoří s ním gang "Samotářů". V Davidovi všichni vidí hrdinu, který přežil Samovi kruté praktiky, a který se nebojí Samvoi a jeho Borcům postavit. Samotáři se rozrůstají a v bojích o potraviny na dvoře školy jsou čím dál tím lepší. Především díky Gonzalovi, obrovskému klukovi, který má snad 2 metry a svaly, jak z ocele se Samotáři cítí v bezpečí a bitvy o jídlo zvládají snáze. Netvrdím, že se měli dobře, rozhodně ne, naproti ostatním na tom byli stále hůře. Alespoň už však nemuseli o jídlo bojovat každý sám za sebe, ale společně jako jedna skupina, což bylo snažší. Narozdíl od ostatních gangů totiž Samotáři přebývali na skládce mezi odpadky.

Will pro Lucy sežene krásný náhrdelník, aby jí ho daroval z lásky. Dokonce od jednoho pouličního otrhance, smradlavého Smudge, zjistí, jak se dostat na jedno úžasné místo, o kterém moc lidí neví - k školnímu bazénu pod tělocvičnou! Will tam Lucy vezme, dá jí náhrdelník, vyzná jí své city a snaží se jí políbit. Lucy jeho city neopětuje, má ho ráda, ale jako kamaráda. Ještě horší ránou pro Willa je skutečnost, že Lucy a David se spolu krátce poté dají dohromady. Will bratra proklíná a snaží se dělat na truc vše přesně opačně, než si David přeje. Do utvářejícího se vztahu mezi Davidem a Lucy zasáhne Hilary, která chce Davida zpátky. Když má dojít k sexu mezi Davidem a Hilary, on jí odmítne, už k ní nic necítí a chce Lucy. Zhrzená Hilary je poté Samem donucena k hrůznému činu. Je potřeba zmínit, že Sam s Hilary zachází hrubě a ona se ho bojí. Donutí jí k tomu, aby zašla k Davidovi a ublížila mu. Hilary Davidovi za pomoci holek z gangu Krásek vypíchne jedno oko! Kdo by čekal, že dívka, která Davida milovala, dokáže udělat tak strašnou věc?

Tato událost bratry velmi sblíží. Will se rozhodne, že bratra za každou cenu pomstí! Plán však zhatí skutečnost, že David směřuje k dospělosti a to znamená, že bude muset opustit školu, jinak by umřel, kdyby byl ve styku s nakaženými. Vypuštěcí kabina na svobodu je však rozbitá, nebo jí vojáci zablokovali, kdo ví. A proto se Samotáři odhodlají Davida dostat ven za každou cenu, i když budou muset projít přes území dalších gangů a svést s nimi boj doslova na život a na smrt. Will má však plán. Kdysi v hlubinách školy u rozpadliště zahlédl toulavého psa. Je jasné, že pes se do školy musel někudy dostat, protože ve škole žádný pes dosud nebyl. Samotáři se pod velením Willa vydávají na cestu přes celou školu k východu ze školy. David je však během cesty zajat a dovlečen zpátky k Samovi a jeho borcům. Borci Davida sváží a mlátí ho. Sam se ho chystá zabít. Přeruší ho hlášení ze školního rozhlasu, kde ho Will vyzívá na souboj na nádvoří před školou. Sam se chystá dát Willovi lekci. Borci s sebou přitáhnou i zuboženého Davida. Sam se na Willa vrhne a zasadí mu ránu do břicha. Potom se stane něco, co Sam nečeká. Will chytne epiletický záchvat a tak na něj Sam jen nevěřícně civí. Will záchvat jen předstírá a nakopne Sama do slabin, tím ho vyřadí ze souboje. Samotáři se v přesile vrhnou na Borce, kteří začnou zbaběle utíkat. Will s Lucy popadnou Davida a táhnou ho pryč. Hraje se o čas a Davidův život. Nakonec se Davidovi podaří ze školy utéct. Ostatní ho mají následovat. Plán je takový, že se všichni ostatní, kteří nejsou plnoletí a jsou nositeli viru, budou skrývat v horách, dokud z nich virus nevyprchá. Bohužel se vchod zavalí sutí a ostatní zůstanou ve škole uvězněni. Jak to s nimi všemi dopadne? Tato kniha je teprve první ze sérii tři knih, takže se máme ještě na co těšit!

Kniha se mi velmi líbila a chystám se přečíst si od této autorské dvojice i pokračování. Karanténa: Samotáři je první dílem série. Bohužel je to zatím jediný do češtiny přeložený díl. Ostatní 2 jsou zatím v angličtině. Doufám, že se brzy dočkáme překladu, protože by byla škoda tuhle sérii nedočíst!

Hodnocení: 8/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jakub Jakub | E-mail | 28. června 2015 v 13:14 | Reagovat

Ahoj musím poděkovat za tip.Tahle kniha je fakt dobrá, ikdyž jsem znal drobet děj odtud. Příště bych dal jen doopravdy stručné schrnutí děje,ale i tak jsem byl dost překvapen. Jinak máš úzasnej blog,akorát škoda že je takovej prázdnej,chtělo by to přidat,třeba další rubriky. Přeji krásný příjemný den a snad to přeloží rychle

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama