Knižní, filmové a herní recenze

Děti, které přežily Mengeleho

1. června 2015 v 13:32 | Nicole |  Doporučujeme (knihy)

Příběh rumunských židovských dvojčat Evy a Miriam, které přežily hrůzy Osvětimy. Kniha je vyprávěna Evou Mozesovou Korovou a popisuje začátky antisemitismu, život s pěticípou hvězdou na prsou, posměch ostatních dětí ve škole, krutost maďarských učitelů, kteří byli posláni nacisty do Rumunska, aby zde učili židovské děti, ale především hrůzostrašné zážitky z Osvětimského koncentračního tábora, kam byla poslána celá rodina Mozesových.

Eva a Miriam měly "štěstí", že byly dvojčata, a proto si je "Anděl smrti", doktor Josef Mengele, vybral pro své pokusy v Osvětimi. Znamenalo to, že děti nemusely dělat tvrdou práci jako ostatní vězni, bylo s nimi zacházeno o něco lépe a především nebyly jako většina z Židů poslány do plynových komor.

Eva a Miriam byly však obětí Mengeleho krutým a životu nebezpečným pokusům, která v táboře prováděl pro nacistické výzkumy na dvojčatech.

Z knihy se dozvídáme, že Josef Mengele byl vždy elegantní a uhlazený člověk, který i přes svou krásu byl nesmírně krutým člověkem, který na smrt v Osvětimi poslal nespočet lidí a dětí. Pokud jedno z dvojčat zemřelo, druhé pro něj už bylo nepotřebné a proto ho neváhal poslat okamžitě na smrt. Někteří přeživší vyprávěli o tom, že Mengele malým dětem dokonce rozdával před nástupem na smrt lízátka a bonbóny a usmíval se na ně.

10-ti leté děti, které prokázaly více odvahy, než dospělí lidé. Touha přežít je silnější, než cokoliv jiného. Kniha je úžasná, zejména hlavní hrdinka Eva, která i přesto, že je dítě, přemýšlí dospěle a nedává na sobě znát bolest a utrpení, nevzdává se, nestěžuje si, a to vše jen kvůli tomu, aby zachránila nejen sebe, ale především své dvojče. Díky ní přežily. Díky její síle a víře, odhodlání žít a jít dál, i když už se zdá, že je s nimi konec. Dokázala se postarat o svou nemocnou sestru a zachránit jí život před smrtící injekcí nebo plynovou komorou..


Hodnocení: 10/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Babette Babette | Web | 1. června 2015 v 13:42 | Reagovat

wow, to je zajímavé téma, určitě bych si to chtěla přečíst! :O :)

2 Babette Babette | Web | 1. června 2015 v 13:44 | Reagovat

[1]: ps: nechceš spřátelit? :))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama