Knižní, filmové a herní recenze

Červen 2015

Sluha dvou pánů

1. června 2015 v 14:33 | Nicole |  Doporučujeme (knihy)

Divadelní hra Sluha dvou pánů od Carla Goldoniho popisuje humorné situace ze života sluhy Truffaldina, který slouží dvěma pánům najednou, aby si vydělal víc peněz. Truffaldino se dostane do plno bláznivých a komických situací, když se snaží skrýt před každým z nich, že slouží i pro toho druhého, což se nesmí. Sám Truffaldino netuší, že jeden z jeho pánů je ve skutečnosti žena, převlečená za muže!

Především doporučuji divadelní zpracování v hlavní roli s Miroslavem Donutilem, který je fantastický a díky jeho výkonu se dílo stává ještě humornějším!

Jedno z mých nejoblíbenějších děl. Zasmála jsem se i u knížky.

Hodnocení: 10/10Děti, které přežily Mengeleho

1. června 2015 v 13:32 | Nicole |  Doporučujeme (knihy)

Příběh rumunských židovských dvojčat Evy a Miriam, které přežily hrůzy Osvětimy. Kniha je vyprávěna Evou Mozesovou Korovou a popisuje začátky antisemitismu, život s pěticípou hvězdou na prsou, posměch ostatních dětí ve škole, krutost maďarských učitelů, kteří byli posláni nacisty do Rumunska, aby zde učili židovské děti, ale především hrůzostrašné zážitky z Osvětimského koncentračního tábora, kam byla poslána celá rodina Mozesových.

Eva a Miriam měly "štěstí", že byly dvojčata, a proto si je "Anděl smrti", doktor Josef Mengele, vybral pro své pokusy v Osvětimi. Znamenalo to, že děti nemusely dělat tvrdou práci jako ostatní vězni, bylo s nimi zacházeno o něco lépe a především nebyly jako většina z Židů poslány do plynových komor.

Eva a Miriam byly však obětí Mengeleho krutým a životu nebezpečným pokusům, která v táboře prováděl pro nacistické výzkumy na dvojčatech.

Z knihy se dozvídáme, že Josef Mengele byl vždy elegantní a uhlazený člověk, který i přes svou krásu byl nesmírně krutým člověkem, který na smrt v Osvětimi poslal nespočet lidí a dětí. Pokud jedno z dvojčat zemřelo, druhé pro něj už bylo nepotřebné a proto ho neváhal poslat okamžitě na smrt. Někteří přeživší vyprávěli o tom, že Mengele malým dětem dokonce rozdával před nástupem na smrt lízátka a bonbóny a usmíval se na ně.

10-ti leté děti, které prokázaly více odvahy, než dospělí lidé. Touha přežít je silnější, než cokoliv jiného. Kniha je úžasná, zejména hlavní hrdinka Eva, která i přesto, že je dítě, přemýšlí dospěle a nedává na sobě znát bolest a utrpení, nevzdává se, nestěžuje si, a to vše jen kvůli tomu, aby zachránila nejen sebe, ale především své dvojče. Díky ní přežily. Díky její síle a víře, odhodlání žít a jít dál, i když už se zdá, že je s nimi konec. Dokázala se postarat o svou nemocnou sestru a zachránit jí život před smrtící injekcí nebo plynovou komorou..


Hodnocení: 10/10