Knižní, filmové a herní recenze

Červen 2015

Karanténa: Samotáři

11. června 2015 v 14:46 | Nicole |  Doporučujeme (knihy)

Je až s podivem, že tuto skvělou knihu, jsem objevila v Levných knihách za 89,- Kč. Kniha má rozhodně na víc, než se válet v takových masách v knihkupectvích druhé kategorie. Klidně bych jí viděla vystavenou v Neoluxoru za 200-300 Kč s přehledem. Je to škoda. Především pro autorskou dvojici Lex Thomas.

Lex Thomas je pseudonymem autorské dvojice Lexe Hrabe a Thomase Voorhies, kteří se dali dohromady jako spisovatelská dvojice v Los Angeles. Karanténa: Samotáři je jejich první kniha.

Příběh se odehrává na půdě americké McKinleyho střední škole. Bratři David a William Thorpové se právě chystají po prázdninách zpět do školy. David je z bratrů starší, býval členem fotbalového týmu, byl oblíbený, ale nedávno se rozešel se svou přítelkyní Hilary, když ho podvedla s jeho kamarádem z fotbalu Samem. To je pro něj poslední kapka, po smrti matky při tragické nehodě už nemá co ztratit. David se s ním popere a tím pádem se stává vyvrhelem školy. Nikdo z týmu ho už nebere. Stal se psancem školy. William je mladší bratr Davida, kterého čeká jeho první rok na střední škole.

První den školy je vždycky plný očekávání a změn. Je fajn vidět zase své spolužáky. Ale tento den nebude ani zdaleka obyčejným dnem na McKinleyho střední škole, bude mít katastrofální následky a dopad na životy všech, kteří jsou uvnitř.
Ve škole dojde k výbuchu, jeden z učitelů umírá Davidovi přímo před očima. Nastává šílenství, všem žákům vypadávají vlasy, zůstává jich jen pár a vlasy všech jsou bílé, jako kdyby byli staří lidé. Žáci, kteří již dovršili dospělosti, umírají. Nikdo neví, co se děje. Ve škole vypukne panika. Škola je obklíčena vojáky v maskách a uzavřena před okolím. Nikdo se ze školy nedostane ven. Žáci jsou nakaženi nebezpečným virem, na který dospělý lidé umírají, avšak teenageři ne. Před školní branou je vybudována vojáky průchozí kabina se snímačem otisků prstů. Když se studenti blíží dospělosti, vir z nich postupně vyprchává a proto musí neprodleně přes kabinu opustit školní budovu, jinak by zemřeli, jelikož v dospělosti je pro ně vir smrtelný.

Ve škole se strhne boj o zásoby, které jsou vrtulníkem shazovány na školní dvůr. Žáci si vytvořili své vlastní gangy a společně proti sobě bojují o potraviny hlava nehlava až do krve. Jsou zde gangy:


Borci - Fotbalový tým, do kterého dřív patřil i David, nyní však je s nimi v nepřátelství. Jejich velitelem je Sam. Úhlavní nepřítel Davida. Borci jsou nejobávanější a nejkrutější gang. Mají největší zásoby jídla, ukořištěné ze dvora při zásobování, každý se jich bojí. Obývají ve škole tělocvičnu. Jediní s kým vycházejí jsou Krásky, protože Sam a Hilary spolu chodí a ostatní Borci v gangu Krásek mají taky svoje holky.

Krásky - Hlavou gangu je Hilary, Davidova bývalá přítelkyně. Jsou zde nejkrásnější holky ze školy. Hilary chodí se Samem, vůdcem gangu Borců, proto spolu gangy vychází. Krásky se vyznačují tím, že si barví hlavy na žluto. Do bitvy o jídlo na dvoře Krásky nezasahují, jelikož dostávají jídlo od Borců. Obývají tělocvičnu společně s Borci.

Děvky - vedené Violet, jsou holčičí gang sestavený z drsných holek, lesbiček a dalších zvláštních kretatur. Barví si hlavu na červeno. O zásoby se dokážů pobít až do krve. Na trhu mezi gangy nic neprodávají, ale zato dokáží sehnat vše, co kdo potřebuje. K obraně používají nože. Obývají jídelnu a kuchyň.

Freakové - Vůdcem gangu je Bobby. Po Borcích ten nejvíc nebezpečný gang. Umí dobře bojovat. Jsou to dobře informovaní lidé, kteří Vám zjistí snad úplně cokoliv. Vyznačují se modrými vlasy a tmavo-modrým oblečením. Dokáží s přehledem někoho sledovat.

Geekové - Je to gang umělců. Nosí barevné oblečení s flitrami a vlasy mají též barvené na různé barvy. Pro ostatní gangy pořádají tzv. Geek Show, na kterých hrají divadlo a oslavují. Obývají dílny a ateliér.

Skejťáci - Již podle názvu každý ví, že tahle skupina nedá ránu bez skatu (doslova).

Nerdi - Společenství knihomloů, kteří se ukrývají ve školní knihovně. Vyznačují se černými vlasy a khaki barvami svého oblečení. Dokážou se postarat o raněné a léčit je. Jako jediní ze všech gangů mají telefony a počítače. Jsou však velice utlačováni Borci.

Samotáři - Neboli Odpadlíci nejsou vlastně ani tak gang, jako spíš skupinka odpadlíků z jiných gangů, které vyhodili a nebo se nedostali vůbec do žádného gangu. Vyznačují se obyčejně: mají bílé vlasy (nechali si je prostě tak, jak jim je virus udělal). Jsou rozprostřeni většinou po celé škole, kde se jednotlivě ukrývají. Později však společně obývají skládku.
Vůdcem gangu je David.

Gangy mezi sebou bojují na život a na smrt, vše se zvrtne, když David omylem zabije jednoho z Borců - Brada, když se pokouší před Bradem zachránil bezmocnou holku jménem Lucy. Borci běsní a na Davidovu hlavu je vypsána odměna. Především Sam ho chce zabít. Lucy bývala členkou gangu Krásek, ale nesnesla ustavičné oběžování od Borců a proto ze gangu odešla a stala se Odpadlíkem, odkázaná sama na sebe. Stává se tedy členkou Samotářů. Zjišťujeme, že Lucy a Davidův mladší bratr Will se znají. Jsou kamarádi. Později se dozvídáme, že Will je do Lucy nešťastně zamilován. Ta ho však bere jen jako skvělého kamaráda. Oči má totiž jen a jen pro Davida. Z čehož Will běsní a bratra za to nenávidí. Mezi bratry se vztah rapidně zhoršuje. Will nechce poslouchat Davidovi rozkazy a už vůbec se nemůže dívat na to, jak to mezi ním a Lucy jiskří. Ještě je zapotřebí dodat, že Will je epileptik. Budete se divit, ale dost mu to pomůže v boji s Borci.

Jak už bylo psáno, David je v hledáčku rozběsněných Borců, kteří se chtějí pomstít za mrtvého Brada, ale především jejich vůdce Sam, chce Davida zabít. Podaří se jim Davida zmocnit a věšet ho. Málem ho oběsí. Tahle událost vyvolá mezi gangy všeobecný rozruch a úžas. Většina odpadlíků, kteří nemají svůj gang a bloudí školou na vlastní pěst se rozhodnou vyhledat Davida a vytvoří s ním gang "Samotářů". V Davidovi všichni vidí hrdinu, který přežil Samovi kruté praktiky, a který se nebojí Samvoi a jeho Borcům postavit. Samotáři se rozrůstají a v bojích o potraviny na dvoře školy jsou čím dál tím lepší. Především díky Gonzalovi, obrovskému klukovi, který má snad 2 metry a svaly, jak z ocele se Samotáři cítí v bezpečí a bitvy o jídlo zvládají snáze. Netvrdím, že se měli dobře, rozhodně ne, naproti ostatním na tom byli stále hůře. Alespoň už však nemuseli o jídlo bojovat každý sám za sebe, ale společně jako jedna skupina, což bylo snažší. Narozdíl od ostatních gangů totiž Samotáři přebývali na skládce mezi odpadky.

Will pro Lucy sežene krásný náhrdelník, aby jí ho daroval z lásky. Dokonce od jednoho pouličního otrhance, smradlavého Smudge, zjistí, jak se dostat na jedno úžasné místo, o kterém moc lidí neví - k školnímu bazénu pod tělocvičnou! Will tam Lucy vezme, dá jí náhrdelník, vyzná jí své city a snaží se jí políbit. Lucy jeho city neopětuje, má ho ráda, ale jako kamaráda. Ještě horší ránou pro Willa je skutečnost, že Lucy a David se spolu krátce poté dají dohromady. Will bratra proklíná a snaží se dělat na truc vše přesně opačně, než si David přeje. Do utvářejícího se vztahu mezi Davidem a Lucy zasáhne Hilary, která chce Davida zpátky. Když má dojít k sexu mezi Davidem a Hilary, on jí odmítne, už k ní nic necítí a chce Lucy. Zhrzená Hilary je poté Samem donucena k hrůznému činu. Je potřeba zmínit, že Sam s Hilary zachází hrubě a ona se ho bojí. Donutí jí k tomu, aby zašla k Davidovi a ublížila mu. Hilary Davidovi za pomoci holek z gangu Krásek vypíchne jedno oko! Kdo by čekal, že dívka, která Davida milovala, dokáže udělat tak strašnou věc?

Tato událost bratry velmi sblíží. Will se rozhodne, že bratra za každou cenu pomstí! Plán však zhatí skutečnost, že David směřuje k dospělosti a to znamená, že bude muset opustit školu, jinak by umřel, kdyby byl ve styku s nakaženými. Vypuštěcí kabina na svobodu je však rozbitá, nebo jí vojáci zablokovali, kdo ví. A proto se Samotáři odhodlají Davida dostat ven za každou cenu, i když budou muset projít přes území dalších gangů a svést s nimi boj doslova na život a na smrt. Will má však plán. Kdysi v hlubinách školy u rozpadliště zahlédl toulavého psa. Je jasné, že pes se do školy musel někudy dostat, protože ve škole žádný pes dosud nebyl. Samotáři se pod velením Willa vydávají na cestu přes celou školu k východu ze školy. David je však během cesty zajat a dovlečen zpátky k Samovi a jeho borcům. Borci Davida sváží a mlátí ho. Sam se ho chystá zabít. Přeruší ho hlášení ze školního rozhlasu, kde ho Will vyzívá na souboj na nádvoří před školou. Sam se chystá dát Willovi lekci. Borci s sebou přitáhnou i zuboženého Davida. Sam se na Willa vrhne a zasadí mu ránu do břicha. Potom se stane něco, co Sam nečeká. Will chytne epiletický záchvat a tak na něj Sam jen nevěřícně civí. Will záchvat jen předstírá a nakopne Sama do slabin, tím ho vyřadí ze souboje. Samotáři se v přesile vrhnou na Borce, kteří začnou zbaběle utíkat. Will s Lucy popadnou Davida a táhnou ho pryč. Hraje se o čas a Davidův život. Nakonec se Davidovi podaří ze školy utéct. Ostatní ho mají následovat. Plán je takový, že se všichni ostatní, kteří nejsou plnoletí a jsou nositeli viru, budou skrývat v horách, dokud z nich virus nevyprchá. Bohužel se vchod zavalí sutí a ostatní zůstanou ve škole uvězněni. Jak to s nimi všemi dopadne? Tato kniha je teprve první ze sérii tři knih, takže se máme ještě na co těšit!

Kniha se mi velmi líbila a chystám se přečíst si od této autorské dvojice i pokračování. Karanténa: Samotáři je první dílem série. Bohužel je to zatím jediný do češtiny přeložený díl. Ostatní 2 jsou zatím v angličtině. Doufám, že se brzy dočkáme překladu, protože by byla škoda tuhle sérii nedočíst!

Hodnocení: 8/10

Nejprodávanější knihy červen - 1

7. června 2015 v 14:10 | Nicole |  Aktuality
Sestavili jsme pro Vás žebríčky nejprodávanějších knih v současné době dle jednotlivých knihkupectví a internetových e-shopů.

bux.cz - internetové knihkupectví


1. Denik Dity. P - Kuchařka 2 (Dita Pecháčková)
2. Ve jménu Husa - Zrození kalicha (Zdeněk Ležák, Michal Kocián)
3. Stalker (Lars Kepler)
4. Prokletí (Lisa Jackson)
5. Krev na sněhu (Jo Nesbo)
6. Století 3: Hranice věčnosti (Ken Follett)
7. Malý Princ - Velká obrazová kniha (Antoine de Saint-Exupéry)
8. Kapitál 21. století (Thomas Piketty)
9. Divergence BOX - komplet 3 knihy (Veronica Rothová)
10. Svatební diář Smart (Martin Pátek)

Nejprodávanější knihy za poslední týden.

Kosmas - internetové knihkupectví

1. Krev na sněhu [E-kniha] (Jo Nesbo)
2. Stalker [E-kniha] (Lars Kepler)
3. Stalker [kniha] (Lars Kepler)
4. Babička pozdravuje a omlouvá se [E-kniha] (Fredrik Backman)
5. Rothschildova flaška [E-kniha] (Petr Šabach)
6. Výjimeční lidé [E-kniha] (Peter May)
7. Policie [E-kniha] (Jo Nesbo)
8. Rothschildova flaška [kniha] (Petr Šabach)
9. Pod sněhem (Petra Soukupová)
10. Atlantský gen [E-kniha] (A.G. Riddle)

Nejprodávanější knihy za posledních 14 dní.

Martinus - internetové knihkupectví

1. Stalker (Lars Kepler)
2. Girl Online (Zoe Sugg)
3. Mluvte jako mluvčí - [4. vydání] (David Šimurka)
4. Destrukční deník (Keri Smith)
5. Čtyři dohody [Praktický průvodce osobní svobodou] (Don Miguel Ruiz)
6. Cyklická žena [Aneb jak využívat svůj lunární cyklus k dosažení úspěch a naplnění] (Miranda Gray)
7. Cesta pokojného bojovníka [Druhé vydání] (Dan Millman)
8. Enchanted Forest (Johanna Basford)
9. Fit Recepty (Lucia Wagnerová)
10. Policie (Jo Nesbo)

Nejprodávanější knihy v rámci celého e-shopu.

Nakladatelství ARGO

1. Kavárnička v Kábulu (Deborah Rodriguez)
2. Zimní evangelium (Brendan Kiely)
3. Atlantský gen (A.G. Riddle)
4. Devatenáct set osmdesát čtyři [Nové vydání s ilustracemi Jaroslava Róny] (George Orwell)
5. Ledový drak (George RR. Martin)
6. Když život ještě býval náš (Marian Izaguirre)
7. Vezmi si mě (Dan Rhodes)
8. Stopařův průvodce Galaxií 1. (Douglas Adams)
9. Kam běží modrá liška [Pohádkové vyprávění z Malé strany] (Andrej Gjurić)
10. 12 nesmrtelných (Juraj Červenák a kolektiv)

Knihkupectví Neoluxor

1. Stalker (Lars Kepler)
2. Výlet malého poseroutky 9-Výlet za všechny peníze (Jeff Kinney)
3. Pod parou (Terry Pratchett)
4. Policie (Jo Nesbo)
5. Zpátky ve hře (Michal Viewegh)
6. Grilování - 140 moderních grilovacích receptů (Zdeněk Pohlreich)
7. Oldřich z Chlumu - román a skutečnost (Vlastimil Vondruška)
8. Rothschildova flaška (Petr Šabach)
9. Šestý zánik (James Rollins)
10. Pomsta (Lee Child)

Knihy Dobrovský

1. Krev na sněhu (Jo Nesbo)
2. Lahodně s Ellou (Ella Woodward)
3. Břicháč Tom (Tomáš Kosáčik)
4. Stalker (Lars Kepler)
5. 1984 (George Orwell)
6. Zaklínač III. - Krev elfů (Andrzej Sapkowski)
7. Zánět - skrytý zabiják - Příčiny, léčba, prevence (David Frej)
8. Jágr je bůh (Robert Hradecký)
9. Hřebec (Alice Claytonová)
10. Nenasytná - Crossfire série 4 (Sylvia Day)

Levné knihy - knihkupectví a e-shop

1. Lady Fuckingham (Oscar Wilde)
2. Let's study Grammar (M. Krajewska)
3. Korán (z arabštiny přeložil Ivan Hrbek)
4. Samolepková knížka Abeceda
5. Crossing Cultures (Janet Borsbey, Ruth Swan)
6. Václavské náměstí v proměnách času (Miloš Fiala)
7. Anglická konverzace
8. Tomáš Holký, kluk který nikdy nezestárl (Jan Brdička)
9. I come Italia italské reálie (G. Cremonesi, P. Bellini)
10. Klubíčko veselých pohádek (Jitka Škápíčková)

Zemřel Ludvík Vaculík

6. června 2015 v 23:16 | Nicole |  Aktuality

Dnes 6. června 2015 po 14. hodině odpolední zemřel český spisovatel Ludvík Vaculík ve věku 88 let.

Přípomeňme si tedy, kdo Ludvík Vaculík vlastně byl.

Narodil se 23. července 1926 v Brumově u Valašských Klobouk. Jeho otec byl tesařem. Do roku 1946 pracoval pro firmu Baťa ve Zlíně. Po maturitě na obuvnické a obchodní akademii se přestěhoval do Prahy, kde v roce 1950 absolvoval na Vysoké škole politické a sociální. Po návratu z vojenské služby působil jako redaktor Rudého práva. Od roku 1945 byl členem KSČ. Ze strany ho však v roce 1967 vyloučili, když na IV. sjezdu spisovatelů ostře kritizoval komunistický režim. Prohlásil, že za 20 let u nás nebyl vyřešena žádá lidská otázka.

V roce 1968 napsal manifest ,,2000 slov" jeden ze dvou nejvýznamějších dokumentů Pražského jara. Tím druhým byl ,,Akční program KSČ". Vedení KSČ však manifest odmítlo, obsahoval podněty, které šly za rámec Akčního programu. V období tzv. ,,politické normalizace" bylo dílo dokonce označeno za kontrarevoluční. Pro Vaculíka to znamenalo 20 let zákazu publikování.

V roce 1972 založil samizdatové nakladatelství Petlice, kde vycházela nejen jeho díla, ale také například Ivana Klímy nebo Václava Havla.

Ludvík Vaculík se také podepsal pod Chartu 77, občanskou iniciativu, která kritizovala politickou a státní moc za nedodržování lidských a občanských práv. Iniciativa působila v letech 1977-1992. Mezi její signatáře mimo jiné patřil také Václav Havel nebo Jan Patočka.

Od roku 1989 psal pravidelně již legálně sloupky pro Lidové noviny do rubriky Poslední slovo. Mimo jiné je také autorem románů Sekyra (1966), Morčata (1977), Český snář (1985), Jak se dělá chlapec (1993).

Roku 1996 mu byl propůjčen řád T.G.Masaryka III. třídy. V roce 2008 byl vyznamenán Státní cenou za literaturu.


2000 slov, které patří dělníkům, zemědělcům, úředníkům, umělcům a všem.

Nejdřív ohrozila život našeho národa válka. Pak přišly další špatné časy s událostmi, které ohrozily jeho duševní zdraví a charakter. S nadějemi přijala většina národa program socialismu. Jeho řízení se však dostalo do rukou nepravým lidem. Nevadilo by tolik, že neměli dost státnických zkušeností, věcných znalostí ani filosofického vzdělání, kdyby aspoň byli měli víc obyčejné moudrosti a slušnosti, aby uměli vyslechnout mínění druhých a připustili své postupné vystřídání schopnějšími.

Komunistická strana, která měla po válce velikou důvěru lidí, postupně ji vyměňovala za úřady, až je dostala všechny a nic jiného už neměla. Musíme to tak říci a vědí to i ti komunisté mezi námi, jejichž zklamání nad výsledky je tak veliké jako zklamání ostatních. Chybná linie vedení změnila stranu z politické strany a ideového svazku v mocenskou organizaci, jež nabyla velké přitažlivosti pro vládychtivé sobce, vypočítavé zbabělce a lidi se špatným svědomím. Jejich příliv zapůsobil na povahu i chování strany; která nebyla uvnitř zařízena tak, aby v ní bez ostudných příhod mohli nabývat vlivu pořádní lidé, kteří by ji plynule proměňovali, tak aby se stále hodila do moderního světa. Mnozí komunisté proti tomuto úpadku bojovali, ale nepodařilo se jim zabránit ničemu z toho, co se stalo.

Poměry v komunistické straně byly modelem i příčinou stejných poměrů ve státě. Její spojení se státem vedlo k tomu, že ztratila výhodu odstupu od výkonné moci. Činnost státu a hospodářských organizací neměla kritiku. Parlament se odnaučil rokovat, vláda vládnout a ředitelé řídit. Volby neměly význam, zákony ztratily váhu. Nemohli jsme důvěřovat svým zástupcům v žádném výboru, a když jsme mohli, nedalo se po nich zas nic chtít, protože nemohli ničeho dosáhnout. Ještě horší však bylo, že jsme už téměř nemohli důvěřovat ani jeden druhému. Osobní i kolektivní čest upadla. S poctivostí se nikam nedošlo a o nějakém oceňování podle schopností darmo mluvit. Proto většina lidí ztratila zájem o obecné věci a starala se jen o sebe a o peníze, přičemž ke špatnosti poměrů patří i to, že ani na ty peníze není dnes spolehnutí. Pokazily se vztahy mezi lidmi, ztratila se radost z práce, zkrátka přišly na národ časy, které ohrozily jeho duševní zdraví i charakter.

Za dnešní stav odpovídáme všichni, více však komunisté mezi námi, ale hlavní odpovědnost mají ti, kdo byli součástí či nástrojem nekontrolované moci. Byla to moc umíněné skupiny rozprostřená pomocí stranického aparátu z Prahy do každého okresu a obce. Tento aparát rozhodoval, co kdo smí a nesmí dělat, on řídil družstevníkům družstva, dělníkům závody a občanům národní výbory. Žádná organizace nepatřila ve skutečnosti svým členům, ani komunistická. Hlavní vinou a největším klamem těchto vládců je, že svou zvůli vydávali za vůli dělnictva. Kdybychom tomu klamu chtěli věřit, museli bychom dnes dávat za vinu dělníkům úpadek našeho hospodářství, zločiny na nevinných lidech, zavedení cenzury, která zabránila, aby se o tom všem psalo, dělníci by byli vinni chybnými investicemi, ztrátami obchodu, nedostatkem bytů. Nikdo rozumný samozřejmě v takovou vinu dělnictva neuvěří. Všichni víme, zejména to ví každý dělník, že dělnictvo prakticky nerozhodovalo v ničem. Dělnické funkcionáře dával odhlasovat někdo jiný. Zatímco se mnozí dělníci domnívali, že vládnou, vládla jejich jménem zvlášť vychovávaná vrstva funkcionářů stranického a státního aparátu. Ti fakticky zaujali místo svržené třídy a sami se stali novou vrchností. Spravedlivě však řekněme, že někteří z nich si tuto špatnou hru dějin dávno uvědomili. Poznáme je dnes podle toho, že odčiňují křivdy, napravují chyby, vracejí rozhodování členstvu a občanstvu, omezují pravomoc i početní stav úřednického aparátu. Jsou s námi proti zaostalým názorům v členstvu strany. Ale velká část funkcionářstva se brání změnám a má dosud váhu! Má pořád ještě v ruce mocenské prostředky, zvláště na okresech a v obcích, kde jich může užívat, skrytě a nežalovatelně.

Od začátku letošního roku jsme v obrodném procesu demokratizace. Začal v komunistické straně. Musíme to říci a vědí to i ti nekomunisté mezi námi, kteří odsud už nic dobrého nečekali. Je ovšem třeba dodat, že tento proces ani nemohl jinde začít. Vždyť jenom komunisté mohli po celých dvacet let žít jakýmsi politickým životem, jen komunistická kritika byla u věcí, kde se dělaly, jen opozice v komunistické straně měla tu výsadu, že byla v doteku s protivníkem. Iniciativa a úsilí demokratických komunistů je proto jen splátkou na dluh, který celá strana má u nekomunistů, jež udržovala v nerovnoprávném postavení. Komunistické straně nepatří tedy žádný dík; patří jí snad přiznat, že se poctivě snaží využít poslední příležitosti k záchraně své i národní cti. Obrodný proces nepřichází s ničím příliš novým. Přináší myšlenky a náměty, z nichž mnohé jsou starší než omyly našeho socialismu a jiné vznikaly pod povrchem viditelného dění, měly být dávno vysloveny, byly však potlačovány. Nemějme iluzi, že tyto myšlenky vítězí teď silou pravdy. O jejich vítězství rozhodla spíš slabost starého vedení, které se zřejmě napřed muselo unavit dvacetiletým vládnutím, v němž mu nikdo nebránil. Zřejmě musely do plné formy dozrát všechny vadné prvky skryté už v základech a ideologii tohoto systému. Nepřeceňujme proto význam kritiky z řad spisovatelů a studentů. Zdrojem společenských změn je hospodářství. Správné slovo má svůj význam, jen když je řečeno za poměrů, které jsou už správně opracovány. Správně opracované poměry - tím se u nás, bohužel, musí rozumět naše celková chudoba a úplný rozpad starého systému vládnutí, kdy se v klidu a míru na náš účet zkompromitovali politikové jistého typu. Pravda tedy nevítězí, pravda prostě zbývá, když se všecko ostatní prošustruje! Není tudíž důvodu k národní vítězoslávě, je pouze důvod k nové naději.

Obracíme se na vás v tomto okamžiku naděje, která je však pořád ohrožena. Trvala několik měsíců, než mnozí z nás uvěřili, že mohou promluvit, mnozí však nevěří ani teď. Ale promluvili jsme už tak a tolik se odkryli, že svůj úmysl zlidštit tento režim musíme jedině dokončit. Jinak by odplata starých sil byla krutá. Obracíme se hlavně na ty, kdo zatím jen čekali: Čas, který nastává, bude rozhodující pro mnoho let.

Čas, který nastává, je léto s prázdninami a dovolenými, kdy se nám po starém zvyku bude chtít všeho nechat. Vsaďme se však, že naši milí odpůrci si nedopřejí letního oddechu, budou mobilizovat své zavázané lidi a budou si už teď chtít zařídit klidné svátky vánoční! Dávejme tedy pozor, co se bude dít, snažme se tomu porozumět a odpovídat. Vzdejme se nemožného požadavku, aby nám vždycky někdo vyšší podal k věcem jediný výklad a jediný prostý závěr. Každý si bude muset udělat své závěry, na svou odpovědnost. Společné shodné závěry je možno najít jen v diskusi, k níž je nutná svoboda slova, která je vlastně jedinou naší demokratickou vymožeností letošního roku.

Do příštích dnů však musíme jít také s vlastní iniciativou a vlastními rozhodnutími.

Především budeme odporovat názorům, kdyby se vyskytly, že je možné dělat nějakou demokratickou obrodu bez komunistů, popřípadě proti nim. Bylo by to nespravedlivé, ale také nerozumné. Komunisté mají vybudované organizace, v těch je třeba podpořit pokrokové křídlo. Mají zkušené funkcionáře, mají konečně pořád v ruce rozhodující páky a tlačítka. Před veřejností však stojí jejich Akční program, který je také programem prvního vyrovnání největší nerovnosti, a nikdo jiný nemá žádný stejně konkrétní program. Je třeba požadovat, aby se svými místními akčními programy přišli před veřejnost v každém okrese a v každé obci: Tu náhle půjde o velmi obyčejné a dávno čekané správné činy. KSČ se připravuje na sjezd, který zvolí nový ústřední výbor. Žádejme, aby byl lepší než ten dnešní. Říká-li dnes komunistická strana, že své vedoucí postavení napříště chce opírat o důvěru občanů a ne o násilí, věřme tomu potud, pokud můžeme věřit lidem, které už teď posílá jako delegáty na okresní a krajské konference.

V poslední době jsou lidé zneklidněni, že se postup demokratizace zastavil. Tento pocit je zčásti projevem únavy ze vzrušeného dění, zčásti odpovídá faktu: minula sezóna překvapivých odhalení, vysokých demisí a opájivých projevů nebývalé slovní smělosti. Zápas sil se však jen poněkud skryl, bojuje se o obsah a znění zákonů, o rozsah praktických opatření. Krom toho novým lidem, ministrům, prokurátorům, předsedům a tajemníkům, musíme popřát čas na práci. Mají právo na tento čas, aby se mohli buďto osvědčit, nebo znemožnit. Krom toho v centrálních politických orgánech nelze dnes čekat víc. Stejně projevily nechtě podivuhodné ctnosti.

Praktická kvalita příští demokracie závisí na tom, co se stane s podniky a v podnicích. Při všech našich diskusích nakonec nás mají v rukou hospodáři. Dobré hospodáře je třeba hledat a prosazovat. Je pravda, že všichni jsme ve srovnání s rozvinutými zeměmi špatně placeni a někteří ještě hůř. Můžeme žádat víc peněz - které lze natisknout a tím znehodnotit. Žádejme však spíše ředitele a předsedy, aby nám vyložili, co a za kolik chtějí vyrábět, komu a zač prodávat, kolik se vydělá, co z toho se vloží do modernizace výroby a co je možno rozdělit. Pod zdánlivě nudnými titulky běží v novinách odraz velmi tvrdého boje o demokracii nebo koryta. Do toho mohou dělníci jakožto podnikatelé zasáhnout tím, koho zvolí do podnikatelských správ a podnikových rad. Jakožto zaměstnanci mohou pro sebe udělat nejlíp, když si za své zástupce zvolí do odborových orgánů své přirozené vůdce, schopné a čestné lidi bez ohledu na stranickou příslušnost.

Jestliže nelze v této době čekat od nynějších centrálních politických orgánů víc, je třeba dosáhnout více v okresech a obcích. Žádejme odchod lidí, kteří zneužili své moci, poškodili veřejný majetek, jednali nečestně nebo krutě. Je třeba vynalézat způsoby, jak je přimět k odchodu. Například: veřejná kritika, rezoluce, demonstrace, demonstrační pracovní brigády, sbírka na dary pro ně do důchodu, stávka, bojkot jejich dveří. Odmítat však způsoby nezákonné, neslušné a hrubé, jelikož by jich využili k ovlivňování Alexandra Dubčeka. Náš odpor k psaní hrubých dopisů musí být tak všeobecný, aby každý takový dopis, který ještě dostanou, bylo možno považovat za dopis, který si dali poslat sami. Oživujme činnost Národní fronty. Požadujeme veřejná zasedání národních výborů. K otázkám, které nechceme nikdo znát, ustavujeme vlastní občanské výbory a komise. Je to prosté: sejde se několik lidí, zvolí předsedu, vedou řádně zápis, publikují svůj nález, žádají řešení, nedají se zakřiknout. Okresní a místní tisk, který většinou zdegeneroval na úřední troubu, proměňujme v tribunu všech kladných politických sil, žádejme ustavení redakčních rad ze zástupců Národní fronty nebo zakládejme jiné noviny. Ustavujme výbory na obranu svobody slova. Organizujme při svých shromážděních vlastní pořádkovou službu. Uslyšíme-li divné zprávy, ověřujme si je, vysílejme delegace na kompetentní místa, jejich odpovědi zveřejňujme třeba na vratech. Podporujme orgány bezpečnosti, když stíhají skutečnou trestnou činnost, naší snahou není způsobit bezvládí a stav všeobecné nejistoty. Vyhýbejme se sousedským hádkám, neožírejme se v politických souvislostech. Prozrazujme fízly.

Oživený letní pohyb po celé republice vyvolá zájem o uspořádání státoprávního vztahu mezi Čechy a Slováky. Považujeme federalizaci za způsob řešení národnostní otázky, jinak je to jen jedno z významných opatření k demokratizaci poměrů. Toto opatření samo o sobě nemusí ani Slovákům přinést lepší život. Režim - v českých zemích zvlášť a na Slovensku zvlášť - se tím ještě neřeší. Vláda stranicko-státní byrokracie může trvat, na Slovensku dokonce o to líp, že jako "vybojovala větší svobodu".

Veliké znepokojení v poslední době pochází z možnosti, že by do našeho vývoje zasáhly zahraniční síly. Tváří v tvář všem přesilám můžeme jedině trvat slušně na svém a nezačínat si. Své vládě můžeme dát najevo, že za ní budeme stát třeba se zbraní, pokud bude dělat to; k čemu jí dáme mandát, a své spojence můžeme ujistit, že spojenecké, přátelské a obchodní smlouvy dodržíme: Naše podrážděné výtky a neargumentovaná podezření musí jen ztěžovat postavení naší vlády, aniž nám pomohou. Rovnoprávné vztahy si beztak můžeme zajistit jedině tím, že zkvalitníme své vnitřní poměry a dovedeme obrodný proces tak daleko, že jednou ve volbách si zvolíme státníky, kteří budou mít tolik statečnosti, cti i politického umu, aby takové vztahy ustavili a udrželi. To je ostatně problém naprosto všech vlád všech menších států světa!

Letošního jara vrátila se nám znovu jako po válce velká příležitost. Máme znovu možnost vzít do rukou naši společnou věc, která má pracovní název socialismus, a dát jí tvar, který by lépe odpovídal naší kdysi dobré pověsti i poměrně dobrému mínění, jež jsme o sobě původně měli. Toto jaro právě skončilo a už se nevrátí. V zimě se všecko dovíme. Tím končí toto naše prohlášení k dělníkům, zemědělcům, úředníkům, umělcům, vědcům, technikům a všem. Napsáno bylo z podnětu vědců.

- Ludvík Vaculík, novinář a spisovatel

Červen 2015

4. června 2015 v 19:01 | Nicole |  Knižní novinky
Sestavili jsme pro Vás seznam knižních novinek pro měsíc ČERVEN 2015! Nenechte si tyto knihy ujít!

1. PHILOMENA (Martin Sixsmith)Příběh o synovi a matce, které osud krutě rozdělil, když byly malému Anthonymu 3 roky. Anthonymu změnili jméno na Mike, oba o sobě neměli žádné informace a malý Mike se trápil, proč ho matka opustila.

Již jako dospělý, úspěšný právník se vydá do Irska po matce pátrat. Nikdo mu však nechce pomoci a setkává se s mlčenlivou nevraživostí katolické církve, která v Irsku má z obchodování s dětmi výnosný byznys.

Philomena se po 50-ti letech rozhodne vystoupit ze stínu strachu a za pomoci novináře Martina Sixsmitha, začne po synovi pátrat naplno. Jak to dopadne? Sejde se nakonec matka se synem?

Doporučené datum vydání: 30. června 2015

2. ŘÍJNOVÝ SEZNAM (Jeffery Deaver)
Krimiromán na jehož začátku je vlastně konec, kdy Gabriela McKenzieová čeká na zprávy o své šestileté unesené dceři, když v tom někdo otevře dveře. Není to policie, ale únosce její dcery a v ruce drží zbraň!

Ještě před pár dny žila Gabriela normální život, teď ale musí řešit, jak získat půl milionu na výkupné a ještě k tomu odevzdat dokument s názvem "Říjnový seznam", o kterém netuší, co vlastně znamená. Ví jen, že patřil bývalému šéfovi, který uprchl před policejním vyšetřováním, neznámo kam..

Příběh je vyprávěn pozpátku od nedělního večera k pátečnímu ránu, přičemž neztrácí po celou dobu na svižném a napínavém tempu!

Doporučení datum vydání: 16. června 2015

3. DOBRÝ V POSTELI (Jennifer Weiner)Příběh ženy, která se vyrovnává s tím, že se na ní její otec vykašlal a vyškrtnul jí ze svého života, její matka si zase našla prapodivného přítele a sama hlavní hrdinka řeší problém nespokojenosti se svou postavou a sama se sebou.

Ve chvíli, když už se zdá, že se osmadvacetiletá Cannie Shapirová smíří sama se sebou a začne se mít ráda, jelikož, co je víc, než mít super přátele a dobrou práci, stane se něco nečekaného, co jí hodí znovu na psychické dno.
V jednom časopise najde dosti urážlivý článek svého bývalého přítele, nazvaný ,,Miloval jsem korpulentní ženu".

I ze dna se však dá znovu zvednout. Jak se hlavní hrdinka popere s ne vždy lehkým životem?

Doporučené datum vydání: 9. června 2015


4. BABIČKA POZDRAVUJE A OMLOUVÁ SE (Fredrik Backman)Druhé dílo švédského spisovatele Fredrika Backmana (Muž jménem Ove), který nás přenese do světa pohádek a fantazie, nepravděpodobných setkání a přátelství.

Kniha o malé holčičce Else, která má za nejlepší přítelkyni svojí babičku (říká se o ní, že je trhlá), na tom není nic špatného, protože babička umí vyprávět báječné příběhy o kouzelné říši, kde není normální nikdo a nic a být jiný je tam největší výhodou!

Doporučené datum vydání: 25. června 2015

5. POSEDLOST (Neil Cross)John Luther, specialista na vraždy, detektiv s mimořádnou rychlostí při řešení případů. Je obsesivní, instinktivní a náruživý. Nikdo, kdo kdy stál na jeho straně o něm nemůže říct nic špatného. Teď se ale proslýchá, že Luther je špatný..

Doporučené datum vydání: 9. června 2015


6. KREV NA SNĚHU (Jo Nesbo)Nedokáže jezdit autem pomalu, je měkký jako máslo, příliš snadno se zamilovává, jestliže se rozčílí, ztrácí hlavu a je mizerný v matematice. Něco málo přečetl, ale moc toho neví a rozhodně nemá takové znalosti, které by byly k něčemu užitečné. A k čemu se tedy hodí? Je to skvělý zabiják.

Nikdy to pro něj nebylo nic složitého, dokud nedostal od svého šéfa nový úkol: vyřídit jeho manželku.

Doporučené datum vydání: již vyšlo

7. DLOUHÁ CESTA K VÍTĚZSTVÍ (Francis D. Raška)Pokračování knihy Opuštění bojovníci o československých exilových organizacích se soustřední na činnost exilu po roce 1968 na základě osobních dopisů, memorand vládním činitelům a publikovaných časopisů z arichívu v ČR, Itálii, Velké Británii a Spojených Státech.

Kniha obsahuje seznam exilových nakladatelství a rozhovory s přežívajícími činovníky exilových organizací. Jak fungovala Nadace Charty 77, Rada svobodného Československa, exilové časopisy, tisková agentura Palach Press Agency a Československé dokumentační středisko nezávislé literatury?

Doporučené datum vydání: 5. června 2015

8. ZÁTIŠÍ S KOUSKY CHLEBA (Anna Quindlen)Rebeca Winterová je fotografka, která se proslavila sérií fotografií nepořádku na kuchyňské lince u sebe doma. Kritici její práci vynesli do nebe a ještě léta si užívala ocenění. Po několika letech se však Rebeca dostává do smyčky stereotypu, jak osobního, tak pracovního.

Opouští život v New Yorku a hledá novou inspiraci v zapadlém venkovském městečku. Tam díky pokrývači Jimu Batesovi, na loveckém posedu, zjišťuje, že skutečný život je barvitější, než jak ho viděla přes hledáček fotoaparátu.

Kniha je příběhem o nečekané lásce. Příběhem ženy, která dospěla k poznání, že život je mnohotvárnější, než předpokládala.

Doporučené datum vydání: již vyšlo

9. A BRÁNY SE OTEVŘELY...(Milan Hes)Kniha nás provází posledními okamžiky existence táborů v Dachau, Osvětimi a Terezíně. Jak se lišilo osvobození v Dachau (nejstarším a nejdéle fungujícím koncentračním táboře) od osvobození v Osvětimi a Terezíně?

Autor využívá v knize svědectví pamětníků.

Doporučené datum vydání: již vyšlo


10. TOPÍM SE V TOBĚ (Jasinda Wilder)


,,Nebyla jsem vždycky zamilovaná do Coltona Collowaye. Nejdřív jsem milovala jeho mladšího bratra Kylea."

Osmnáctiletá Nell Hawthoronvá se zamiluje do dlouholetého kamaráda z dětství Kylea Collowaye. Jejich láska je krásná a plná příslibů, až do toho osudového dne, kdy Kyle tragicky zahyne. Jeho náhlý odchod Nell změní. Potkává na pohřbu Kyleova staršího bratra Coltona. Oba jsou v těžké životní situaci a zranitelní jako nikdy dříve.

Po roce se jejich cesty opět zkříží, tentokrát v New Yorku. Nell se ještě stále nesmířila s Kyleovou smrtí. Colton se snaží Nell přiblížit, ale nedaří se mu to, přesto jí však nedokáže pustit z hlavy. Cestu k sobě nenacházejí snadno, oba totiž tíží vlastní tajemství..

Doporučené datum vydání: 15. června 2015

Pouští a pralesem

3. června 2015 v 14:23 | Nicole |  Doporučujeme (knihy)

Román Pouští a Pralesem od nositele Nobelovy ceny Henryka Sienkiewicze je dobrodružné dílo určené nejen pro mládež, ale i dospělé. Příběh se odehrává v 19. století v Africe v době řádnění arabských stoupenců vůdce Mahdího, krutovládce, který si podmaňuje Afriku. Hlavními hrdiny jsou čtrnáctiletý polský chlapec Staš Tarkowski a osmiletá anglická holčička Nela Rawlisonová, kteří se stanou oběťmi únosu arabskými posluhovači Smajna, který chce děti vyměnit za svou uvězněnou rodinu v Egyptě.

Dětem se však podaří utéci a tak začíná jejich dobrodružná cesta napříč africkým kontinentem zpět domů ke svým otcům - vedoucím společnosti zabývajícím se stavbou Suezského průplavu.

Na cestě zažívají nespočet dobrodružství, včetně boje s dravou zvěří, setkání s domorodými kmeny, trampoty s tropickými nemoceni, jako je např. žlutá zimnice či spavá nemoc.

Tato kniha je má nejoblíbenější již od dětství. Četla jsem jí někoolikrát a vím, že se k ní budu pořád vracet, samozřejmě s jiným pohledem, než v dětských letech, ale stále jí budu mít moc ráda!

Obdivuji sílu dětí, které dokáží projít napříč kontinentem, aby se zachránili a našli své otce. Staš je velice statečný hoch, který chrání malou Nelu všemi možnými prostředky, opečovává jí v její těžké nemoci, která jí zastihne a je ochoten pro ní i zemřít. Děti ale zažijí i legraci, například, když se jim podaří si ochočit slona.

Hodnocení 10/10

Pokud by měl někdo zájem, může shlédnout i film, více zde: http://www.csfd.cz/film/49255-pousti-a-pralesem/


Dítě zvané "To"

3. června 2015 v 10:11 | Nicole |  Doporučujeme (knihy)

Pravdivý příběh týraného chlapce jeho vlastní matkou. Šokující výpověď dnes již dospělého Davida Pelzera z Kalifornie, USA, který jako malý chlapec zažil hrůzostrašné věci. Jeho matka ho týrala, trápila hlady, mlátila ho, nechávala ho spát ve sklepě, zakazovala mu, aby se bavil s ostatními sourozenci a dokonce zmanipulovala i otce, který se manželky bál a malému Davovi nepomohl z jeho trápení!

Člověku se až nechce věřit, že to může být pravda! Jak by mohla být matka schopná takové věci provádět vlastnímu dítěti? Jak by malé dítě mohlo přežít taková zvěrstva? Pokud je však příběh pravdivý do posledního kousku, jak je uvedeno v knize, tak smekám před obrovskou sílou malého bojovníka Davida, který vydržel všechny ty hrůzy, které mu matka způsobovala! Malý chlapec odkázán jen sám na sebe a pud sebezáchovy je nucen dokonce i kvůli hladu cestou ze školy krást v supermarketu jídlo, za což je následně potrestán. Matka ho nutí každý den, když přijde ze školy zvracet, aby zjistila, zda něco jedl či ne, protože mu jíst zakazuje.

Zvláštní je, jak se z dokonalé matky během chvíle stává naprostá nestvůra, která je schopná svému dítěti provádět takové věci! Dalším otazníkem je, proč matka trestá jen Davida a k jeho sourozencům se chová normálně? Ostatní děti dostávají najíst, mohou si normálně hrát, koukat na televizi a matka je nebije!

Rozum mi zůstává stát nad otcem, který o všech zvěrstvech ví, ale proti manželce a jejím krutostem nezasáhne! Raději odjíždí pryč, aby nemusel být doma, a když je doma, bojí se manželce oponovat. Byl takový posera a podpantoflák a nebo mu bylo vše lhostejné? Nedokáži to pochopit, chlap, který si neumí proti manželce dupnout a prosadit svůj postoj..

Kniha je velmi silná, chcete chlapci pomoci, dát mu kousek jídla, zachránit ho z matčiných spárů, ale dělat samozřejmě nemůžete nic..

Hodnocení: 10/10

Pokud Vás zajímá celý život a trápení Davida Pelzera, doporučuji si přečíst další autobiografické knihy "Ztracený chlapec" a "Člověk jménem Dave".


Pán Much

2. června 2015 v 22:25 | Nicole |  Doporučujeme (knihy)

Román anglického spisovatele Williama Goldinga znázorňující dobro a zlo, které je o to víc znepokojující, protože hlavními aktéry příběhu jsou děti.

"Námětem knihy je pokus vysledovat vady společnosti k jejich kořenům ve vadách lidské povahy. Cílem příběhu je ukázat, že stav společnosti nutně závisí na morálním charakteru jednotlivců a nikoli na politickém systému, ať se zdá sebelogičtější nebo poctivější. Celá kniha je svou povahou symbolická, až na epizodu zachránění v závěru, kdy zasáhne život dospělých, napohled důstojný a zdatný, ale ve skutečnosti zabředlý do téhož zla jako život dětí na ostrově. Neboť důstojník, který svým příchodem ukončil štvanici na lidskou kořist a chytá se odvézt děti z ostrova na válečné lodi, je už připraven podniknout na svého nepřítele stejně nelítostný hon. A kdo potom přispěchá, aby zachránil tohoto dospělého a jeho křižník?"

Příběh, který nenechá nikoho chladným je ostrým pohledem do životů dětí, které jsou vyvrženy na pustém ostrově bez základních hygienických či potravinových potřeb. Postupem času sledujeme krutou proměnu aktérů, kteří pro přežití svádí mezi sebou nelítostný souboj o jídlo a postavení. Sledujeme dva tábory, zatímco v jednom je zachována lidskost a hodnoty civilizace, ve druhém se pustí do zákonů divočiny, sadistických her, rituálů a násilí. Kam až člověk, v tomto případě dítě, dokáže zajít, aby zachránil sám sebe? Je dítě schopné krutého násilí, bezcitnosti a dokonce i kanibalismu? Dokáže někdo tohle peklo na zemi zastavit? A nebude už náhodou pozdě?

Jedna z knih, která stojí za to přečíst a měl by jí znát každý!

Hodnocení: 10/10

Pokud má někdo zájem, doporučuji i filmové zpracování! více zde: http://www.csfd.cz/film/12840-pan-much/


Proměna

1. června 2015 v 21:57 | Nicole |  Doporučujeme (knihy)

Jedna z mých nejoblíbenějších knih vůbec. Povídka Proměna od Franze Kafky je příkladem postavení mimo společnost a problému se do ní začlenit.

Hlavní hrdina Řehoř Samsa je obchodní cestující, na kterém je závislá celá rodina. Řehoř nese břímě živitele rodiny, na němž jsou závislý jeho vlastní rodiče i jeho mladší sestra.

Řehoř se jednoho dne probudí s tělem brouka, jediné, co je zachováno je jeho mysl, jinak je z něj prostě hmyz.
Samozřejmě není dále schopný chodit do práce a živit rodinu, proto se stává pro rodinu nepotřebným a dokonce pro ně představuje těžké břímě, kterého by se nejraději zbavili. Zpočátku k němu jeho sestra dochází, aby mu dávala zbytky od jídla a uklidila mu pokoj. Po nějaké době ztrácí i ona zájem, jelikož v něm už nevidí svého bratra. Navíc mu nikdo nerozumí.

Jeho otec, který již od začátku Řehoře nevidí jako svého syna, ale jen bezcenný hmyz, ho smrtelně zraní. Jablko hozené po Řehořovi se do něj zaklíní a postupně hnije a způsobeným zraněním nakonec podléhá.

Nejhorší je však zjištění, že po jeho smrti se celé rodině vlastně uleví.

Hodnocení: 10/10Kdo chytá v žitě

1. června 2015 v 21:42 | Nicole |  Doporučujeme (knihy)

Holden Caulfield a jeho hněv dospívajícího muže, to je hrdina knihy J.D. Salingera, který Vám bude lézt na nervy, ale bude Vám ho možná trošku i líto. Holden byl vyhozen z přípravné školy, protože ho škola nebaví, není hloupý, ale nesnaží se. Jsme svědky jeho cesty ze školy domů za svou rodinou. Potkává nové lidi a nová místa, protože se mu nechce domů. Co tam taky, že? Holden je dle mého názoru naivní posera, který by zasloužil občas pár facek, ale zase jeho vztah k malé sestřičce Phoebe je skvělý. Holden je prostě pubertální kluk, který nesnáší školu, nesnáší lidi okolo, svět obecně a všechno ho děsně "umrtvuje" a má z toho děsnou "hlínu". Myslím, že tím obdobím, jako on, si prošel asi každý z nás. Určitě stojí za to si to přečíst. Buď Vám to něco dá a nebo to prostě nepochopíte.

Hodnocení: 7/10

Klub rváčů

1. června 2015 v 19:45 | Nicole |  Doporučujeme (knihy)

Devět minut.
Znáte Tylera Durdena? Možná je to támhleten chlapík, co má napuchlé oko a zřejmě přeražený nos. Tenhle příběh vlastně začal úplně nenápadně, úplně normálně: když věci z mého bytu, věci koupené v IKEA, vyletěli oknem z patnáctého patra. Protože ten byt vybouchl. Protože tam vybouchl plyn.
Sedm minut.
Tenhle příběh možná začal tehdy, když jsem si jednou zašel na nudapláž. Tyler tahal z moře kusy dřeva, dělal půlkruh ze špalků a já ho ho sledoval. Pak si sedl se zkříženýma nohama do stínu těch špalků a zeptal se mě, kolik je hodin.
Pět minut.
Možná to začalo až tehdy, když jsme spolu bydleli. Když mi nasypal na ruku louh. A pak mi dal vlhký polibek právě na to místo. Když smícháte louh s vodou, rozpustí to dřevěnou lžíči. Byla to meditace...A pak ještě Marla. Celou noc jsem snil o tom, jak klátím Marlu. A jednou ráno jsem uviděl v záchodové míse použitý kondom.
Tři minuty.
A pak přišel Projekt zmatek. A Záškodnický výbor Projektu zmatek. A Útočný výbor Projektu zmatek. A pak klub rváčů, málem bych na něj zapomněl. Kluby rváčů v různých městech. Vy neznáte Tylera Durdena? Vy nevíte, co je to klub rváčů? To je vlastně dobře, protože první pravdilo klubu rváčů je nemluvit o klubu rváčů! Jednou jsem se zeptal číšníka, jestli nezná Tylera. Podíval se na mě překvapeně a odpověděl. Tyler jste přece vy, pane. Tyler jsi přece ty. A já nejsem jsem Tyler Durden.
Jedna minuta.

Klub rváčů je kniha, která nás zavede do světa muže, který trpí nespavostí, chodí do běžné práce, žije obklopen moderním nábytkem společnosti IKEA a navětěvuje podpůrné skupiny s vážně nemocnými lidmi, i když fyzicky neumírá. Seznámí se s Marlou, jsou naprosto stejní - podvodníci. Znechucený stereotypním životem a konzumní společností, nenávidící svá zaměstnání, nadřízené, lidi nakupující zbytečnosti, kteří také zbytečnosti řeší. A Tyler? Tyler Durden? Tyler je vlastně on, jeho horší schizofrenní já, ten co vaří mýdlo, lije lidem na ruku louh a zanechává svůj otisk ve tvaru polibku, vyměšuje se do polívek snobům a vede agresivní boj proti nesmyslnosti života v západní civilizaci a vůbec vede Klub rváčů!

Kniha není pro každého, někdo se v hlavním hrdinovi vidí, rozumí mu, souhlasí s jeho pohledem na konzumní svět a zbytečnosti kolem. Někdo knihou prolítne ani neví jak a zůstane čumět, jak péro z gauče a řekne si, že to byl dobrej trip na LSD.

Hodnocení 6/10

Pokud někoho nebaví číst, doporučuji shlédnout film s Bradem Pittem a Edwardem Nortonem v hlavních rolích.